| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odliczenie akcyzy przysługuje tylko od sprzedaży opodatkowanej

Czy odliczenie akcyzy przysługuje tylko od sprzedaży opodatkowanej

Spółka kupuje w Niemczech wyroby akcyzowe. Po przywozie ich do kraju składa deklaracje podatkowe od wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych oraz odprowadza należny podatek akcyzowy. Następnie z wyrobów tych powstaje wyrób finalny, którego spółka jest producentem.


Trzeba podkreślić, iż regulacje zawarte w art. 79 mają za zadanie uniknięcie sytuacji w której doszłoby do podwójnego opodatkowania podatkiem akcyzowym. Zatem w przypadku, w którym doszłoby do odliczenia podatku w omawianym powyżej trybie, a następnie nie doszłoby do sprzedaży danego wyrobu, z podatkiem należy ponownie naliczyć i odprowadzić podatek akcyzowy, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której część nabytych wyrobów akcyzowych pozostałaby nieopodatkowana.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż jest możliwe obniżenie kwoty akcyzy naliczonej za okresy miesięczne o kwotę akcyzy zapłaconej od wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów zharmonizowanych, którą podatnik uiścił do momentu złożenia deklaracji miesięcznej. Warunkiem tego jest jednak, aby w momencie sprzedaży na rynku krajowym wyrobów akcyzowych nabytych wewnątrzwspólnotowo podlegały one nadal akcyzie.

Podstawa prawna:
- art. 79 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym - Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 169, poz. 1199

Marzena Kotecka
ekspert w zakresie akcyzy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK