| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odliczenie akcyzy przysługuje tylko od sprzedaży opodatkowanej

Czy odliczenie akcyzy przysługuje tylko od sprzedaży opodatkowanej

Spółka kupuje w Niemczech wyroby akcyzowe. Po przywozie ich do kraju składa deklaracje podatkowe od wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych oraz odprowadza należny podatek akcyzowy. Następnie z wyrobów tych powstaje wyrób finalny, którego spółka jest producentem.


Trzeba podkreślić, iż regulacje zawarte w art. 79 mają za zadanie uniknięcie sytuacji w której doszłoby do podwójnego opodatkowania podatkiem akcyzowym. Zatem w przypadku, w którym doszłoby do odliczenia podatku w omawianym powyżej trybie, a następnie nie doszłoby do sprzedaży danego wyrobu, z podatkiem należy ponownie naliczyć i odprowadzić podatek akcyzowy, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której część nabytych wyrobów akcyzowych pozostałaby nieopodatkowana.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż jest możliwe obniżenie kwoty akcyzy naliczonej za okresy miesięczne o kwotę akcyzy zapłaconej od wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów zharmonizowanych, którą podatnik uiścił do momentu złożenia deklaracji miesięcznej. Warunkiem tego jest jednak, aby w momencie sprzedaży na rynku krajowym wyrobów akcyzowych nabytych wewnątrzwspólnotowo podlegały one nadal akcyzie.

Podstawa prawna:
- art. 79 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym - Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 169, poz. 1199

Marzena Kotecka
ekspert w zakresie akcyzy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK