| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odliczenie akcyzy przysługuje tylko od sprzedaży opodatkowanej

Czy odliczenie akcyzy przysługuje tylko od sprzedaży opodatkowanej

Spółka kupuje w Niemczech wyroby akcyzowe. Po przywozie ich do kraju składa deklaracje podatkowe od wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych oraz odprowadza należny podatek akcyzowy. Następnie z wyrobów tych powstaje wyrób finalny, którego spółka jest producentem.


Stąd nasze pytanie, czy jest możliwe obniżenie kwoty podatku akcyzowego o akcyzę zapłaconą tylko w danym miesiącu przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu?

RADA

Możliwe jest obniżenie kwoty akcyzy naliczonej za okresy miesięczne o kwotę akcyzy zapłaconej od wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów zharmonizowanych, którą podatnik uiścił do momentu złożenia deklaracji miesięcznej. Warunkiem tego jest jednak, aby w momencie sprzedaży na rynku krajowym wyrobów akcyzowych nabytych wewnątrzwspólnotowo podlegały one nadal akcyzie.

UZASADNIENIE

Z treści pytania wynika, iż sprowadzane przez spółkę wyroby są towarami akcyzowymi. Zatem spółka po przywozie ich do kraju składa deklaracje podatkowe od wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych oraz odprowadza należny podatek akcyzowy.

Po dokonaniu procesów produkcyjnych nabytych wyrobów jako producent wyrobów spółka jest zobowiązana również do składania za okresy miesięczne deklaracji podatkowych oraz do naliczenia i zapłaty akcyzy do 25 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym dokonała sprzedaży wyprodukowanych przez siebie wyrobów akcyzowych.

A zatem czy ma prawo pomniejszyć podatek akcyzowy naliczony od sprzedanych wyprodukowanych wyrobów w danym miesiącu rozliczeniowym o zapłaconą w tym miesiącu akcyzę od nabywanych towarów i materiałów akcyzowych niezharmonizownych podlegających opodatkowaniu w kraju podatkiem akcyzowym w momencie sprzedaży?

Tak. Prawo do obniżenia kwoty akcyzy nie jest ograniczone tylko do akcyzy zapłaconej od wyrobów nabytych wewnątrzwspólnotowo w danym miesiącu, które w tym samym miesiącu po przetworzeniu były sprzedane na rynku krajowym. Dotyczy to całej kwoty akcyzy zapłaconej od nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, o ile wyroby te w momencie ich sprzedaży będą podlegać opodatkowaniu akcyzą.

Potwierdzeniem takiego stanowiska jest zapis art. 79 ustawy o podatku akcyzowy. Zgodnie z jego brzmieniem „Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu”.
 

WAŻNE!
Podatnik ma prawo do obniżenia akcyzy naliczanej od sprzedaży wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych o akcyzę zapłaconą od wenątrzwspólnotowego nabycia tych wyrobów.

Należy również podkreślić, iż powołany powyżej przepis nie ogranicza możliwości obniżenia kwoty akcyzy naliczonej w okresach miesięcznych tylko o akcyzę zapłaconą od wyrobów nabytych wewnątrzwspólnotowo, które zostały następnie odsprzedane w tym samym miesiącu w kraju.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »