| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wydatki na miejsce parkingowe kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na miejsce parkingowe kosztem uzyskania przychodu

Stowarzyszenie wykupiło miejsca parkingowe dla członków zarządu i gości stowarzyszenia na okres od 1 lutego do 31 grudnia 2007 r. Opłaciło je ryczałtem niezależnie od osoby, która będzie parkowała.


Stowarzyszenie oprócz działalności statutowej zwolnionej z VAT wynajmuje również pomieszczenia dla podmiotów gospodarczych. Dochód z tej działalności przeznacza na cele statutowe wolne od podatku. Członkowie zarządu nie są pracownikami stowarzyszenia. Wykorzystują te miejsca, gdy przebywają w siedzibie stowarzyszenia. Czy wydatki z tego tytułu mogą być kosztem uzyskania i czy możliwe jest odliczenie od nich VAT?

Wydatki na miejsca parkingowe są kosztami uzyskania przychodu. Są to koszty związane z funkcjonowaniem stowarzyszenia.

Trudno sobie wyobrazić, aby członkowie zarządu, przyjeżdżając np. na posiedzenia zarządu, czy też goście stowarzyszenia - w sprawach związanych z działalnością stowarzyszenia, nie mieli gdzie zaparkować samochodu. Stanowisko takie potwierdza postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z 30 sierpnia 2005 r. (sygn. PDOP-423/20/2005 PBB1/423-809/05): „kosztami pośrednimi są m.in. koszty ogólnoadministracyjne, jak np. koszty podróży służbowych, opłat parkingowych itp. W związku z powyższym wydatki związane z miesięczną ryczałtową opłatą 1 miejsca parkingowego dla wszystkich członków Zarządu jako organu wykonawczego, przyjeżdżających na posiedzenia - stanowią koszty uzyskania przychodów”.

Ponieważ koszty te są ponoszone w trakcie roku podatkowego (miejsca są wykupione do końca grudnia br.), mogłyby być potrącone w dacie ich poniesienia (art. 15 ust. 4d updop).

Ponieważ jednak stowarzyszenie przeznacza swoje przychody na cele statutowe wolne od podatku, to również koszty będą kosztami uzyskania przychodów zwolnionych od podatku. W związku z tym na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 3 updop nie będą zaliczane do podstawy opodatkowania i tym samym nie będą stanowić kosztów podatkowych.

Zgodnie jednak z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Ponieważ wydatki na parking - gdyby działalność stowarzyszenia nie korzystała ze zwolnienia w podatku dochodowym - byłyby kosztem uzyskania przychodu, a niezaliczenie ich do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, to VAT od zakupu tych miejsc podlega odliczeniu w zakresie, w jakim jest związany z czynnościami opodatkowanymi (art. 90 ustawy o VAT).

Krzysztof Wieluński

PODSTAWY PRAWNE:
- ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847
- ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK