| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wydatki na miejsce parkingowe kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na miejsce parkingowe kosztem uzyskania przychodu

Stowarzyszenie wykupiło miejsca parkingowe dla członków zarządu i gości stowarzyszenia na okres od 1 lutego do 31 grudnia 2007 r. Opłaciło je ryczałtem niezależnie od osoby, która będzie parkowała.


Stowarzyszenie oprócz działalności statutowej zwolnionej z VAT wynajmuje również pomieszczenia dla podmiotów gospodarczych. Dochód z tej działalności przeznacza na cele statutowe wolne od podatku. Członkowie zarządu nie są pracownikami stowarzyszenia. Wykorzystują te miejsca, gdy przebywają w siedzibie stowarzyszenia. Czy wydatki z tego tytułu mogą być kosztem uzyskania i czy możliwe jest odliczenie od nich VAT?

Wydatki na miejsca parkingowe są kosztami uzyskania przychodu. Są to koszty związane z funkcjonowaniem stowarzyszenia.

Trudno sobie wyobrazić, aby członkowie zarządu, przyjeżdżając np. na posiedzenia zarządu, czy też goście stowarzyszenia - w sprawach związanych z działalnością stowarzyszenia, nie mieli gdzie zaparkować samochodu. Stanowisko takie potwierdza postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z 30 sierpnia 2005 r. (sygn. PDOP-423/20/2005 PBB1/423-809/05): „kosztami pośrednimi są m.in. koszty ogólnoadministracyjne, jak np. koszty podróży służbowych, opłat parkingowych itp. W związku z powyższym wydatki związane z miesięczną ryczałtową opłatą 1 miejsca parkingowego dla wszystkich członków Zarządu jako organu wykonawczego, przyjeżdżających na posiedzenia - stanowią koszty uzyskania przychodów”.

Ponieważ koszty te są ponoszone w trakcie roku podatkowego (miejsca są wykupione do końca grudnia br.), mogłyby być potrącone w dacie ich poniesienia (art. 15 ust. 4d updop).

Ponieważ jednak stowarzyszenie przeznacza swoje przychody na cele statutowe wolne od podatku, to również koszty będą kosztami uzyskania przychodów zwolnionych od podatku. W związku z tym na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 3 updop nie będą zaliczane do podstawy opodatkowania i tym samym nie będą stanowić kosztów podatkowych.

Zgodnie jednak z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Ponieważ wydatki na parking - gdyby działalność stowarzyszenia nie korzystała ze zwolnienia w podatku dochodowym - byłyby kosztem uzyskania przychodu, a niezaliczenie ich do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, to VAT od zakupu tych miejsc podlega odliczeniu w zakresie, w jakim jest związany z czynnościami opodatkowanymi (art. 90 ustawy o VAT).

Krzysztof Wieluński

PODSTAWY PRAWNE:
- ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847
- ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK