| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przewóz maszyn przez granicę

Przewóz maszyn przez granicę

Firma jest właścicielem maszyn wykorzystywanych na budowie. Jest to firma, która równocześnie posiada spółkę na Litwie i wykonuje tam roboty budowlane, korzystając z posiadanego sprzętu budowlanego. Czy przemieszczenie sprzętu poza granicę Polski będzie potraktowane jako dostawa wewnątrzwspólnotowa i czy będzie podlegało opodatkowaniu?

W tym przypadku przemieszczenie towarów nie podlega VAT.
Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu dostawy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski. Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez polskiego podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski, które zostały przez tego podatnika na terytorium Polski w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrz- wspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium Polski w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.
Jednak przemieszczenia, o których mowa, przez polskiego podatnika lub na jego rzecz, nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w przypadku gdy towary mają być czasowo używane na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące, w celu świadczenia usług przez tego podatnika.
Nie ma w ustawie o VAT przepisu nakładającego na podatnika obowiązek prowadzenia jakiejś szczególnej ewidencji. Jednakże podatnik będzie obowiązany prowadzić dokumentację, na podstawie której będzie można udowodnić, że dany towar był poza Polską nie dłużej niż 2 lata.
PODSTAWA PRAWNA:
•  art. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).
Luiza Boczek
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »