| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od wydatków na publiczną emisję akcji

Czy można odliczyć VAT od wydatków na publiczną emisję akcji

Spółka w celu pozyskania środków finansowych i rozwoju prowadzonej działalności emituje akcje własne. Czy VAT od poniesionych wydatków związanych z emisją tych akcji podlega odliczeniu? Spółka prowadzi działalność opodatkowaną VAT.


RADA

Tak, spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami na emisję akcji. Wydatki te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a tym samym odliczyć VAT od tych wydatków. Zdania organów skarbowych są jednak w tej kwestii podzielone. W uzasadnieniu wskazane zostały obydwa stanowiska.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, iż spółka w celu pozyskania środków pieniężnych, które zamierza sukcesywnie inwestować w majątek trwały firmy, oraz w celu rozwijania własnej działalności gospodarczej wyemitowała akcje firmy. Działania te mają na celu doprowadzenie do znacznego zwiększenia obrotów, a co za tym idzie - również przychodów ze sprzedaży.

Wszelkie te działania doprowadziły do skumulowania danej grupy wydatków związanych bezpośrednio z emisją tych akcji. Czy spółka ma zatem prawo do odliczenia VAT związanego z tymi wydatkami?

Otóż tak. Ustawa o podatku od towarów i usług konkretnie wskazuje, z jakiego tytułu podatnik VAT może dokonywać odliczeń. Podaje również wyjątki, które zabraniają odliczania VAT.

Zgodnie z generalną zasadą prawo do odliczenia przysługuje tylko od wydatków związanych z wykonywaną działalnością opodatkowaną. Jak wynika z treści pytania, spółka taką działalność właśnie wykonuje. Nie wykonuje ona czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, które nie dawałyby prawa do odliczenia podatku naliczonego. Zatem jeden warunek jest spełniony. Ponadto wydatki muszą stanowić koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Należy stwierdzić, iż wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu, w związku z czym nie znajduje do nich zastosowania ograniczenie w zakresie prawa do odliczania podatku naliczonego przewidziane w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka wskazuje, że wydatki poniesione w związku z emisją akcji mają doprowadzić do pozyskania kapitału, który zostanie przeznaczony na inwestycje, co będzie, w konsekwencji, skutkowało zwiększeniem sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
 

WAŻNE!
Odliczenia VAT przysługuje od nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Warunek ten nie musi być spełniony, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego.

Prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w dokonywanych wydatkach jest uzależnione od istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami i uzyskiwanymi przychodami, pozwalającymi na zakwalifikowanie tych wydatków do kosztów. Ciężar udowodnienia tego związku spoczywa na podatniku, a możliwość obniżenia należnego VAT o podatek naliczony przy zakupie towarów lub usług jest ściśle związana z dopuszczalnością zaliczenia wydatków poniesionych na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK