| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od wydatków na publiczną emisję akcji

Czy można odliczyć VAT od wydatków na publiczną emisję akcji

Spółka w celu pozyskania środków finansowych i rozwoju prowadzonej działalności emituje akcje własne. Czy VAT od poniesionych wydatków związanych z emisją tych akcji podlega odliczeniu? Spółka prowadzi działalność opodatkowaną VAT.


RADA

Tak, spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami na emisję akcji. Wydatki te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a tym samym odliczyć VAT od tych wydatków. Zdania organów skarbowych są jednak w tej kwestii podzielone. W uzasadnieniu wskazane zostały obydwa stanowiska.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, iż spółka w celu pozyskania środków pieniężnych, które zamierza sukcesywnie inwestować w majątek trwały firmy, oraz w celu rozwijania własnej działalności gospodarczej wyemitowała akcje firmy. Działania te mają na celu doprowadzenie do znacznego zwiększenia obrotów, a co za tym idzie - również przychodów ze sprzedaży.

Wszelkie te działania doprowadziły do skumulowania danej grupy wydatków związanych bezpośrednio z emisją tych akcji. Czy spółka ma zatem prawo do odliczenia VAT związanego z tymi wydatkami?

Otóż tak. Ustawa o podatku od towarów i usług konkretnie wskazuje, z jakiego tytułu podatnik VAT może dokonywać odliczeń. Podaje również wyjątki, które zabraniają odliczania VAT.

Zgodnie z generalną zasadą prawo do odliczenia przysługuje tylko od wydatków związanych z wykonywaną działalnością opodatkowaną. Jak wynika z treści pytania, spółka taką działalność właśnie wykonuje. Nie wykonuje ona czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, które nie dawałyby prawa do odliczenia podatku naliczonego. Zatem jeden warunek jest spełniony. Ponadto wydatki muszą stanowić koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Należy stwierdzić, iż wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu, w związku z czym nie znajduje do nich zastosowania ograniczenie w zakresie prawa do odliczania podatku naliczonego przewidziane w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka wskazuje, że wydatki poniesione w związku z emisją akcji mają doprowadzić do pozyskania kapitału, który zostanie przeznaczony na inwestycje, co będzie, w konsekwencji, skutkowało zwiększeniem sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
 

WAŻNE!
Odliczenia VAT przysługuje od nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Warunek ten nie musi być spełniony, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego.

Prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w dokonywanych wydatkach jest uzależnione od istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami i uzyskiwanymi przychodami, pozwalającymi na zakwalifikowanie tych wydatków do kosztów. Ciężar udowodnienia tego związku spoczywa na podatniku, a możliwość obniżenia należnego VAT o podatek naliczony przy zakupie towarów lub usług jest ściśle związana z dopuszczalnością zaliczenia wydatków poniesionych na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK