| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ustalić wartość początkową majątku otrzymanego w formie darowizny

Jak ustalić wartość początkową majątku otrzymanego w formie darowizny

Prowadzę działalność gospodarczą i chcę w formie darowizny przekazać mężowi całą firmę wraz ze środkami trwałymi (zorganizowaną część przedsiębiorstwa). Czy w związku z tym trzeba płacić podatek dochodowy? W jaki sposób ustalić wartość początkową otrzymanego majątku?


RADA

Po stronie darczyńcy nie powstanie obowiązek w podatku dochodowym. Natomiast obdarowany powinien zarejestrować działalność gospodarczą, a następnie ustalić wartość początkową otrzymanych składników majątku. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Skutki podatkowe po stronie darczyńcy

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych.

Oznacza to, że tylko odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej powoduje powstanie przychodu do opodatkowania. Nie dotyczy to zatem darowizny, która ze swej istoty jest nieodpłatna.

Stanowisko to potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga z 26 czerwca 2006 r., nr US34/DD1/415/15/06/TA, czytamy, że:
Do powstania przychodu z działalności gospodarczej dochodzi wskutek zbycia o charakterze odpłatnym. Przekazanie samochodu w drodze darowizny dokonanej na rzecz syna nie powoduje zatem powstania przychodu z działalności gospodarczej, gdyż jest zbyciem nieodpłatnym.
 

Po stronie darczyńcy nie powstanie więc przychód dla celów podatku dochodowego.

Skutki podatkowe po stronie obdarowanego

Z pytania można wywnioskować, że przedmiotem darowizny jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, tj. wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 5a pkt 4 updof).

W takiej sytuacji obdarowany powinien ustalić wartość początkową otrzymanych składników majątku. Należy pamiętać, że przy nabyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w formie darowizny łączną wartością początkową nabytych składników majątku jest suma ich wartości rynkowej z dnia nabycia.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jeśli umowa darowizny określa wartość składników majątku w niższej wysokości niż wartość rynkowa, należy przyjąć wartość wynikającą z umowy.

Przy czym wspomniana suma wartości nie może być wyższa od różnicy między wartością przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części a wartością składników mienia, które dla celów podatku od spadków i darowizn nie są ani środkami trwałymi, ani też wartościami niematerialnymi i prawnymi (art. 22g ust. 15 updof). W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z 14 października 2005 r., nr ZPB-415-177/05, czytamy, że:
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »