| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy paragony na zakup zastępują fakturę

Czy paragony na zakup zastępują fakturę

Podatnik dokonuje zakupu paliwa za granicą, który dokumentowany jest tylko paragonami. Każdy paragon opisuje, przelicza kurs euro na dany dzień, stawia pieczątkę na paragonie, a wartość paragonu ujmuje w ewidencji przebiegu pojazdu - w kosztach eksploatacji samochodu. Czy jest to prawidłowy sposób dokumentowania?


Tak.
Paragon za zakupione za granicą paliwo podatnik słusznie ujmuje w ewidencji przebiegu pojazdu. Dowód księgowy w postaci zagranicznego paragonu może stanowić bezpośrednio podstawę do ujęcia kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.


Na wstępie należałoby przyjąć założenie, że wydatek został poniesiony w związku z podróżą służbową w sprawach firmy, związanych z prowadzoną działalnością. Do kosztów uzyskania przychodów może być zaliczony faktycznie poniesiony wydatek, racjonalnie uzasadniony, mający związek z wielkością uzyskanego przychodu lub zabezpieczeniem źródła przychodu. W dalszej części istotne jest pytanie, czy wydatek udokumentowany zagranicznym paragonem jest stosownym dokumentem, aby stanowił podstawę do ujęcia w kosztach w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.


Z przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wprost wynika, że wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi. Paragon zatem będzie wystarczającym dokumentem - dowodem księgowym - jeśli posiada oznaczenie wydającego paragon, datę, ilość, cenę jednostkową oraz wartość zakupionego paliwa. Pamiętać trzeba, że dodatkowo na odwrocie podatnik powinien uzupełnić treść paragonu - nanieść oznaczenie swojej firmy z adresem i rodzaj (nazwę) zakupionego towaru. Dopiero wówczas będzie on stosownym dokumentem, stanowiącym podstawę księgowania.


Postępowanie podatnika należy ocenić jako prawidłowe, zakładając, że podatnik dokonał przeliczenia wartości euro z paragonu po średnim kursie NBP. Przeliczanie powinno nastąpić po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym. Tak więc otrzymany paragon za zakupione za granicą paliwo podatnik słusznie ujął w ewidencji przebiegu pojazdu - skoro używa samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych i rozlicza koszty na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu.


Równocześnie dowód księgowy w postaci zagranicznego paragonu może stanowić bezpośrednio podstawę do ujęcia w kosztach firmy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Musimy jednak pamiętać, że ujęcie paragonu bezpośrednio w kosztach to prawidłowy sposób w odniesieniu do przejazdu samochodami służbowymi, tj. pojazdami wprowadzonymi do ewidencji środków trwałych.


Dodać w tym miejscu należy, że organy podatkowe zasadniczo nie kwestionują opisanych sposobów ujmowania w kosztach wydatków na paliwo udokumentowanych zagranicznymi paragonami, pod warunkiem oczywiście, że jest to wydatek odpowiednio udokumentowany i o ile jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągnięcie, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. I co istotne, w przypadku zamieszczenia na zagranicznym paragonie powszechnie przyjętego i zrozumiałego nazewnictwa (np. Pb 95) jego treść nie będzie wymagała tłumaczenia. W przeciwnym razie powinien być przetłumaczony - zasadniczo dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim - ale oczywiście przedsiębiorca nie ma obowiązku z założenia korzystać z usług tłumacza przysięgłego.


EWA NOWAK

doradca podatkowy, Grupa Gumułka-Kancelaria Prawa Finansowego


PODSTAWA PRAWNA

- Par. 12-14 rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK