| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką są opodatkowane bezpłatne usługi wstępu na programy artystyczne oraz koncerty

Jaką stawką są opodatkowane bezpłatne usługi wstępu na programy artystyczne oraz koncerty

Według jakiej stawki należy opodatkować świadczone przez Dom Kultury usługi polegające na organizacji programów artystycznych oraz koncertów kapel i orkiestr, gdy za wstęp na nie nie są pobierane żadne opłaty?


RADA

Gdy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT w związku z zakupami dotyczącymi organizacji koncertu, usługi te nie podlegają opodatkowaniu VAT. Gdy prawo do odliczenia przysługuje, usługi te podlegają opodatkowaniu VAT według stawki 7%.

UZASADNIENIE

Należy ustalić na początku, czy transakcja ta w ogóle podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ transakcje nieodpłatne podlegają opodatkowaniu tylko w przypadkach wskazanych w ustawie. Podstawowym warunkiem, którego spełnienie powoduje obowiązek naliczania VAT, to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze świadczonymi usługami, w całości lub w części. Dlatego gdy takie prawo przysługiwało, w całości lub w części, organizacja programów artystycznych oraz koncertów kapel i orkiestr podlega opodatkowaniu VAT.

Prawo to będzie przysługiwało, jeżeli:
- są Państwo zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT,
- zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną,
- poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, chyba że brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego,
- zakup nie został wymieniony w art. 88 ustawy.

Gdy usługi wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy (również związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych) podlegają opodatkowaniu VAT, należy zastosować stawkę 7% (art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług). Stawka ta dotyczy zarówno usług wstępu świadczonych odpłatnie, jak i usług wstępu świadczonych nieodpłatnie.

Oznacza to, że w zakresie, w jakim przedmiotowe usługi wstępu podlegają opodatkowaniu VAT (a więc w zakresie, w jakim w związku z organizacją przedmiotowych bezpłatnych programów artystycznych i koncertów Domowi Kultury przysługiwało prawo do odliczenia - art. 8 ust. 2 ustawy), usługi te podlegają opodatkowaniu VAT według stawki 7%.
 

Podstawa prawna:
- art. 8 ust. 2 oraz art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »