| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaksięgować samochód sprowadzony z Niemiec

Jak zaksięgować samochód sprowadzony z Niemiec

Sprowadziłam z Niemiec używany samochód, który przeznaczony jest do dalszej sprzedaży. Został on kupiony od obywatela Niemiec na umowę kupna-sprzedaży. Jak należy ująć w księgach rachunkowych zakup takiego auta?


Z treści przedstawionego powyżej stanu faktycznego wynika, że zakupiony samochód jest pojazdem w pełni sprawnym, niewymagającym uprzedniej naprawy przed dokonaniem jego sprzedaży. Nabyty przez jednostkę samochód z przeznaczeniem do dalszej sprzedaży traktuje się i wykazuje w księgach rachunkowych jak towary. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, na dzień ich nabycia ujmuje się je jako zapasy rzeczowych składników aktywów obrotowych - według wartości ustalonej w cenach nabycia.


Cena nabycia, o której mowa w przepisach tej ustawy, to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu (określona w umowie wg średniego kursu NBP), bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.


W związku z powyższą definicją, cena nabycia zakupionego samochodu używanego z Niemiec oprócz kwoty należnej sprzedającemu obejmuje również podatek akcyzowy (w przypadku, gdy jest to samochód osobowy) oraz koszty jego transportu w tym załadunku i wyładunku.


Jednocześnie należy zauważyć, że cena nabycia samochodu w przypadku jego rejestracji obejmuje również koszty tej rejestracji. Gdy zakupiony samochód (dotyczy samochodu osobowego) nie będzie podlegał rejestracji przed jego sprzedażą - to w takim przypadku cena nabycia nie będzie obejmowała uiszczonego wcześniej podatku akcyzowego.


Zapłacony podatek akcyzowy przy zakupie samochodu będzie stanowił, zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, podatek naliczony obniżający podatek należny od jego sprzedaży.


Należy również zwrócić uwagę na prawidłowe rozliczenie podatku od towarów i usług w związku z późniejszą sprzedażą samochodu. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług zbycie samochodu może być zwolnione z tego podatku (jeżeli okres jego używania wynosił minimum pół roku). W przypadku, gdy okres ten był krótszy (albo samochód w ogóle nie był używany) istnieje możliwość opodatkowania tej sprzedaży w procedurze VAT marża.


W świetle powyższego księgowanie zakupu samochodu przedstawia się następująco: Wn konto 33 „Towary”(w cenie nabycia), Ma konto 21 „Rozrachunki z dostawcami”, Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” (akcyza, opłaty rejestracyjne itp.).


Zgodnie z przepisami o rachunkowości dowodem księgowym może być również umowa kupna-sprzedaży, o ile zawiera wszystkie istotne elementy dla uznania jej za taki dowód.

 

PODSTAWA PRAWNA

- Art. 21 ust. 1 oraz art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

- Art. 79 oraz art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.).

- Art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535 z późn. zm.).

KRZYSZTOF SKOWROŃSKI

doradca podatkowy, Rödl & Partner

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK