| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo podwyższyć wartość początkową środka trwałego w związku z jego rozbudową

Jak prawidłowo podwyższyć wartość początkową środka trwałego w związku z jego rozbudową

Jestem podatnikiem podatku dochodowego opłacanego na zasadach ogólnych. Do sierpnia 2006 r. była prowadzona rozbudowa zakładu. Wartość początkowa zakładu wpisana w ewidencji środków trwałych została wyliczona na podstawie faktur zakupu materiałów, robocizny pracowników i innych kosztów na podstawie dokumentów.


Według mojej oceny wartość ta odbiegała od aktualnych cen. Wycena wykonana przez biegłego była dużo wyższa od kwoty wykazanej w ewidencji środków trwałych. Na tę zwiększoną wartość składała się także praca moja i mojej rodziny oraz inne zużyte materiały, na które nie mam dokumentów. Czy do ewidencji środków trwałych należało przyjąć kwotę wyliczoną na podstawie dokumentów, czy też podwyższoną - według wyceny biegłego?

RADA

W związku z rozbudową środka trwałego należy podwyższyć jego wartość początkową o wydatki faktycznie poniesione i udokumentowane, a nie o oszacowaną wartość, o którą zwiększyła się jego wartość rynkowa. Do wartości ulepszenia nie należy zaliczać m.in. wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.

UZASADNIENIE

Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu, m.in. w wyniku rozbudowy, rekonstrukcji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie (art. 22g ust. 17 updof).

Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Wartość początkową środka trwałego może zatem być podwyższona tylko o poniesione wydatki, na podstawie otrzymanej faktury albo na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku). W związku z powyższym muszą być to wydatki udokumentowane. Jeżeli nie posiada Pan takich dokumentów, nie może zaliczyć do wartości początkowej wartości zużytych materiałów.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wartość początkową środka trwałego podwyższa się o sumę wydatków poniesionych na jego ulepszenie, jeśli zostały one udokumentowane w sposób wymagany przepisami.

Ponadto wysokość zwiększenia wartości początkowej środka trwałego w wyniku ulepszenia należy ustalać według takich samych zasad jak jego wartość początkową, tj. zgodnie z art. 22g ust. 1, 3-9 i 11-15 updof. Podwyższenie wartości początkowej nie może być bowiem ustalane według innych zasad niż pierwotna wartość początkowa.

Na podstawie zaś art. 22g ust. 4 updof do kosztu wytworzenia (a co za tym idzie - do wartości początkowej) nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Tak więc do sumy wydatków podwyższającej wartość początkową nie może Pan zaliczyć m.in. wartości własnej pracy, Pana małżonki i małoletnich dzieci. Mogą tutaj jednak być zaliczane wynagrodzenia innych członków rodziny (a także pełnoletnich dzieci), choć muszą one być udokumentowane odpowiednimi umowami (umowami o pracę, dzieło czy zlecenia) oraz być im wypłacone lub postawione do ich dyspozycji (art. 23 ust. 1 pkt 55 updof), co powinno być również udokumentowane, np. dokumentami przelewów bankowych czy podpisem tej osoby w związku z odbiorem wynagrodzenia w kasie firmy.
 

Podstawa prawna:
- art. 23 ust. 1 pkt 55, art. 22g ust. 4 i ust. 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

Krzysztof Wieluński
ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »