| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo podwyższyć wartość początkową środka trwałego w związku z jego rozbudową

Jak prawidłowo podwyższyć wartość początkową środka trwałego w związku z jego rozbudową

Jestem podatnikiem podatku dochodowego opłacanego na zasadach ogólnych. Do sierpnia 2006 r. była prowadzona rozbudowa zakładu. Wartość początkowa zakładu wpisana w ewidencji środków trwałych została wyliczona na podstawie faktur zakupu materiałów, robocizny pracowników i innych kosztów na podstawie dokumentów.


Według mojej oceny wartość ta odbiegała od aktualnych cen. Wycena wykonana przez biegłego była dużo wyższa od kwoty wykazanej w ewidencji środków trwałych. Na tę zwiększoną wartość składała się także praca moja i mojej rodziny oraz inne zużyte materiały, na które nie mam dokumentów. Czy do ewidencji środków trwałych należało przyjąć kwotę wyliczoną na podstawie dokumentów, czy też podwyższoną - według wyceny biegłego?

RADA

W związku z rozbudową środka trwałego należy podwyższyć jego wartość początkową o wydatki faktycznie poniesione i udokumentowane, a nie o oszacowaną wartość, o którą zwiększyła się jego wartość rynkowa. Do wartości ulepszenia nie należy zaliczać m.in. wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.

UZASADNIENIE

Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu, m.in. w wyniku rozbudowy, rekonstrukcji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie (art. 22g ust. 17 updof).

Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Wartość początkową środka trwałego może zatem być podwyższona tylko o poniesione wydatki, na podstawie otrzymanej faktury albo na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku). W związku z powyższym muszą być to wydatki udokumentowane. Jeżeli nie posiada Pan takich dokumentów, nie może zaliczyć do wartości początkowej wartości zużytych materiałów.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wartość początkową środka trwałego podwyższa się o sumę wydatków poniesionych na jego ulepszenie, jeśli zostały one udokumentowane w sposób wymagany przepisami.

Ponadto wysokość zwiększenia wartości początkowej środka trwałego w wyniku ulepszenia należy ustalać według takich samych zasad jak jego wartość początkową, tj. zgodnie z art. 22g ust. 1, 3-9 i 11-15 updof. Podwyższenie wartości początkowej nie może być bowiem ustalane według innych zasad niż pierwotna wartość początkowa.

Na podstawie zaś art. 22g ust. 4 updof do kosztu wytworzenia (a co za tym idzie - do wartości początkowej) nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Tak więc do sumy wydatków podwyższającej wartość początkową nie może Pan zaliczyć m.in. wartości własnej pracy, Pana małżonki i małoletnich dzieci. Mogą tutaj jednak być zaliczane wynagrodzenia innych członków rodziny (a także pełnoletnich dzieci), choć muszą one być udokumentowane odpowiednimi umowami (umowami o pracę, dzieło czy zlecenia) oraz być im wypłacone lub postawione do ich dyspozycji (art. 23 ust. 1 pkt 55 updof), co powinno być również udokumentowane, np. dokumentami przelewów bankowych czy podpisem tej osoby w związku z odbiorem wynagrodzenia w kasie firmy.
 

Podstawa prawna:
- art. 23 ust. 1 pkt 55, art. 22g ust. 4 i ust. 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

Krzysztof Wieluński
ekspert w zakresie podatków dochodowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK