| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy korygować VAT-7

Czy korygować VAT-7

Otrzymałem fakturę od niemieckiego kontrahenta, na której były podane unijne numery VAT moje i sprzedawcy. Wykazałem tę sprzedaż jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Popełniłem błąd, gdyż przedmiotem transakcji były towary wyprodukowane w Polsce, które nigdy nie przekroczyły granic RP. Jak należy rozliczać tego typu transakcje? Kto w tej sytuacji płaci VAT? Czy powinienem skorygować deklarację VAT-7 i informację kwartalną?

TAK. Powinien pan skorygować deklarację VAT-7 oraz informację podsumowującą. Warunkiem niezbędnym do zastosowania procedur przewidzianych dla WNT konieczne jest przemieszczenie towarów pomiędzy dwoma państwami członkowskimi. Jeśli dokonującym dostawy towaru na terytorium Polski jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, podatnikiem VAT jest osoba nabywająca te towary. Z tego wynika, że w opisanym przypadku (podobnie jak w WNT) obowiązek zapłaty VAT spoczywa na nabywcy. Obowiązek podatkowy powstaje w tej sytuacji na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wydania towaru lub z chwilą zapłaty należności za towar. Kwota podatku należnego jest w tym przypadku także kwotą podatku naliczonego. Podlega on odliczeniu w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy (lub w następnym okresie). Trzeba też wystawić fakturę wewnętrzną. Dostawy tego rodzaju należy wykazać w odrębnych pozycjach deklaracji VAT-7 (pola 34 i 35), jednak nie należy ich uwzględniać w informacji podsumowującej.
Iwona Gibalska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK