| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy udzielenie pożyczki zagranicznej spółce podlega pcc

Czy udzielenie pożyczki zagranicznej spółce podlega pcc

Czy od pożyczki udzielonej przez polską spółkę z o.o. spółce mającej siedzibę w Anglii, niezarejestrowanej w Polsce, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Fakt, że pożyczkobiorca ma siedzibę za granicą, nie ma tutaj znaczenia. Jeżeli pożyczka ta nie korzysta ze zwolnienia, np. z tego powodu, że z tytułu jej udzielenia powstaje u polskiej spółki obowiązek w VAT, lub np. środki z tej pożyczki będą przeznaczone na działalność gospodarczą, a umowa pożyczki została wykonana na terenie Polski, to będzie ona podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawy o pcc).
WAŻNE!
Jeżeli rzeczy znajdują się za granicą lub prawa majątkowe zostały wykonane za granicą, to nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, bez względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotów dokonujących czynności – reguła ta nie dotyczy umowy spółki i jej zmiany, wobec których obowiązują odrębne zasady. W przypadku umowy pożyczki za jej wykonanie należy uznać przekazanie przedmiotu pożyczki.
Jeżeli zatem polska spółka zawarła umowę pożyczki i przekazała pieniądze lub rzeczy stanowiące przedmiot pożyczki na terenie Polski (np. z konta, które posiada w banku na terenie RP) zagranicznej spółce, to umowa ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym powstanie obowiązek zapłaty podatku w wysokości 2% od kwoty pożyczki. Ponadto powinni Państwo złożyć deklarację PCC-1 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wypłacić podatek w terminie 14 dni od zawarcia umowy pożyczki.
• art. 1 ust. 1 lit. b), ust. 4 pkt 1 i 2, art. 9 pkt 10 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – Dz.U. Nr 86, poz. 959; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 123, poz. 1291
Marta Balcer
prawnik


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »