| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy udzielenie pożyczki zagranicznej spółce podlega pcc

Czy udzielenie pożyczki zagranicznej spółce podlega pcc

Czy od pożyczki udzielonej przez polską spółkę z o.o. spółce mającej siedzibę w Anglii, niezarejestrowanej w Polsce, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Fakt, że pożyczkobiorca ma siedzibę za granicą, nie ma tutaj znaczenia. Jeżeli pożyczka ta nie korzysta ze zwolnienia, np. z tego powodu, że z tytułu jej udzielenia powstaje u polskiej spółki obowiązek w VAT, lub np. środki z tej pożyczki będą przeznaczone na działalność gospodarczą, a umowa pożyczki została wykonana na terenie Polski, to będzie ona podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawy o pcc).
WAŻNE!
Jeżeli rzeczy znajdują się za granicą lub prawa majątkowe zostały wykonane za granicą, to nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, bez względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotów dokonujących czynności – reguła ta nie dotyczy umowy spółki i jej zmiany, wobec których obowiązują odrębne zasady. W przypadku umowy pożyczki za jej wykonanie należy uznać przekazanie przedmiotu pożyczki.
Jeżeli zatem polska spółka zawarła umowę pożyczki i przekazała pieniądze lub rzeczy stanowiące przedmiot pożyczki na terenie Polski (np. z konta, które posiada w banku na terenie RP) zagranicznej spółce, to umowa ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym powstanie obowiązek zapłaty podatku w wysokości 2% od kwoty pożyczki. Ponadto powinni Państwo złożyć deklarację PCC-1 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wypłacić podatek w terminie 14 dni od zawarcia umowy pożyczki.
• art. 1 ust. 1 lit. b), ust. 4 pkt 1 i 2, art. 9 pkt 10 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – Dz.U. Nr 86, poz. 959; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 123, poz. 1291
Marta Balcer
prawnik


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK