| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy pożyczka udzielona spółce z o.o. przez udziałowca podlega pcc

Czy pożyczka udzielona spółce z o.o. przez udziałowca podlega pcc

Czy w związku ze zmianami po wejściu Polski do UE pożyczka udzielona przez udziałowca spółce z o.o. jest objęta pcc i czy należy w tym przypadku wypełnić deklarację PCC? Czy pożyczkę tę mam traktować jako zwykłą pożyczkę i opodatkować ją 2% podatkiem, czy też - jak zasugerowała mi pani w urzędzie skarbowym - takie pożyczki, udzielane spółce przez udziałowca, od wejścia Polski do UE w ogóle nie podlegają ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Pożyczka udzielona spółce z o.o. przez wspólnika podlega ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, jednak przepisy tej ustawy zwalniają taką pożyczkę z tego podatku.
Przed 1 maja 2004 r. pożyczka udzielana spółce przez wspólnika stanowiła zmianę umowy spółki i podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości przewidzianej dla zmiany umowy spółki.
WAŻNE!
Od 1 maja 2004 r. pożyczki udzielane spółkom kapitałowym przez wspólników nie stanowią już zmiany umowy spółki.
Inaczej jest w przypadku spółek osobowych. Obecnie za zmianę umowy spółki kapitałowej uznaje się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego oraz dopłaty. Jednocześnie według ustawodawcy za spółki kapitałowe należy uznać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną. W związku z tym pożyczka udzielona spółce z o.o. przez udziałowca nie stanowi zmiany umowy spółki, ponadto wprowadzając tę zmianę ustawodawca zawarł w art. 9 pkt 10 lit. h) zwolnienie pożyczek udzielanych spółkom kapitałowym przez wspólników (akcjonariuszy) z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Trudno się więc zgodzić z uzyskaną przez Panią informacją, że pożyczka ta nie podlega ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Pożyczka udzielona przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej podlega bowiem przepisom tej ustawy, aczkolwiek jest zwolniona z tego podatku. W związku z tym nie jest Pani zobowiązana ani do zapłaty podatku, ani do złożenia deklaracji PCC-1.
Warto tu przytoczyć fragment odpowiedzi z 2 marca 2001 r. na interpelację poselską, w której Ministerstwo Finansów podkreśliło, iż (...) obowiązek składania deklaracji występuje tylko wtedy, gdy z tytułu zawarcia umowy podlegającej podatkowi od czynności cywilnoprawnych powstaje zobowiązanie do zapłaty podatku (...).
• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b), ust. 3 pkt 1 i 2, art. 1a, art. 10 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – Dz.U. Nr 86, poz. 959; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 123, poz. 1291

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Barbara Szymańska
prawnikreklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK