| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wystawić fakturę dokumentującą zaliczkę w euro dla kontrahenta unijnego

Jak wystawić fakturę dokumentującą zaliczkę w euro dla kontrahenta unijnego

W jaki sposób wystawić fakturę dla kontrahenta z Unii, który jest podatnikiem VAT, dokumentującą wpłaconą przez niego zaliczkę w euro na poczet przyszłego kontraktu? W ramach kontraktu wykonujemy naprawę lub odbudowę kotłów z parowozów.


Pragnę dodać, że faktury zaliczkowe (w tym faktury uproszczone zaliczkowe) wystawiać należy w przypadkach, gdy otrzymywane zaliczki dotyczą konkretnych czynności podlegających opodatkowaniu (np. konkretnej usługi). Nie należy wystawiać faktur zaliczkowych (w tym faktur uproszczonych zaliczkowych) w przypadku otrzymywania wpłat na poczet nieokreślonych konkretnie czynności podlegających opodatkowaniu. W takich przypadkach bowiem faktury zaliczkowe należy wystawiać dopiero z chwilą, w której konkretne kwoty z takich wpłat zostaną przyporządkowane do konkretnych czynności podlegających opodatkowaniu.
 

Przykład
Podatnik wykonujący usługi naprawy kotłów parowozów otrzymał od kontrahenta kwotę 300 000 zł. Z kwoty tej podatnik ma potrącać koszty świadczonych przez siebie usług. W przypadku takim, w momencie otrzymania kwoty 300 000 zł, nie należy wystawiać faktury zaliczkowej, gdyż nie wiadomo jeszcze, jakich konkretnie usług kwota ta dotyczy. Faktury takie należy wystawiać dopiero z chwilą przyporządkowywania poszczególnych kwot z 300 000 do poszczególnych usług naprawy kotłów.

Podstawa prawna:
- art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) oraz art. 28 ust. 7 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
- § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Jan Ksedowski
konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »