| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wadium stanowi koszt uzyskania przychodu

Czy wadium stanowi koszt uzyskania przychodu

Firma (sp. z o.o.), startując do przetargu o zamówienia publiczne, wpłaciła wadium. Spółka nie została wybrana. Kwota wadium przepadła. Czy stanowi ona koszty uzyskania przychodów?

Wydatki z tytułu wniesienia gwarancji wadialnej stanowią koszt uzyskania przychodu nawet w przypadku przegrania przetargu.
Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych zamawiający żąda od wykonawców wniesienia wadium, jeżeli wartość zamówienia przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 60 000 euro (art. 45 ustawy o zamówieniach publicznych). Także jeżeli wartość zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 60 000 euro, zamawiający może żądać od wykonawców wniesienia wadium. Kwotę wadium wyznacza zamawiający w granicach od 0,5% do 3% wartości zamówienia. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert, a jego niewniesienie skutkuje wykluczeniem z postępowania o udzielenie zamówienia (art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy o zamówieniach publicznych).
Podsumowując, poniesienie tego wydatku jest niezbędne dla uczestniczenia w przetargu. Zwycięstwo w przetargu wiąże się z zawarciem umowy o realizację danego zamówienia publicznego. Tym samym koszt gwarancji wadialnej ma na celu uzyskanie przychodu. Do samej realizacji celu wydatku (uzyskania przychodu) w Państwa przypadku nie doszło z przyczyn obiektywnych (niewygrania przetargu). Jednak sam brak przychodu w związku z tymi wydatkami nie wyklucza możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na to, że warunkiem takiego zaliczenia jest kryterium celowości. W Państwa przypadku wydatek miał na celu uzyskanie przychodu i tym samym wypełniony został warunek zawarty w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
• art. 41 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych – Dz.U. Nr 19, poz. 177; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 145, poz. 1537
• art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
Sławomir Biliński
prawnik


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »