| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wadium stanowi koszt uzyskania przychodu

Czy wadium stanowi koszt uzyskania przychodu

Firma (sp. z o.o.), startując do przetargu o zamówienia publiczne, wpłaciła wadium. Spółka nie została wybrana. Kwota wadium przepadła. Czy stanowi ona koszty uzyskania przychodów?

Wydatki z tytułu wniesienia gwarancji wadialnej stanowią koszt uzyskania przychodu nawet w przypadku przegrania przetargu.
Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych zamawiający żąda od wykonawców wniesienia wadium, jeżeli wartość zamówienia przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 60 000 euro (art. 45 ustawy o zamówieniach publicznych). Także jeżeli wartość zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 60 000 euro, zamawiający może żądać od wykonawców wniesienia wadium. Kwotę wadium wyznacza zamawiający w granicach od 0,5% do 3% wartości zamówienia. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert, a jego niewniesienie skutkuje wykluczeniem z postępowania o udzielenie zamówienia (art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy o zamówieniach publicznych).
Podsumowując, poniesienie tego wydatku jest niezbędne dla uczestniczenia w przetargu. Zwycięstwo w przetargu wiąże się z zawarciem umowy o realizację danego zamówienia publicznego. Tym samym koszt gwarancji wadialnej ma na celu uzyskanie przychodu. Do samej realizacji celu wydatku (uzyskania przychodu) w Państwa przypadku nie doszło z przyczyn obiektywnych (niewygrania przetargu). Jednak sam brak przychodu w związku z tymi wydatkami nie wyklucza możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na to, że warunkiem takiego zaliczenia jest kryterium celowości. W Państwa przypadku wydatek miał na celu uzyskanie przychodu i tym samym wypełniony został warunek zawarty w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
• art. 41 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych – Dz.U. Nr 19, poz. 177; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 145, poz. 1537
• art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
Sławomir Biliński
prawnik


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kurczab-Ligienza

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK