| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo rozliczać podatek liniowy

Jak prawidłowo rozliczać podatek liniowy

1. Czy podatek liniowy podlega zmniejszeniu o składkę zdrowotnąProwadzę działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Czy w deklaracji PIT-5L mogę od podatku dochodowego odjąć kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacone przez spółkę jako płatnika za mnie z tytułu działalności w spółce?

Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c updof, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne:
1) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,
2) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia; obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Jednak kwota składki na ubezpieczenia zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków na ten cel ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.
Dlatego wspólnicy spółki cywilnej na podstawie art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają prawo do pomniejszenia podatku dochodowego o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym.
Przykład
Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą będąc wspólnikiem w spółce cywilnej. Płatnikiem składki na ubezpieczenie zdrowotne za wspólników z tytułu uczestnictwa w spółce jest spółka cywilna.
W listopadzie 2004 r. spółka jako płatnik opłaciła za Jana Kowalskiego składkę na ubezpieczenie zdrowotne za październik 2004 r. w wysokości 148,46 zł.
Ponieważ odliczeniu od podatku podlega składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru, podatnik będzie mógł dokonać odliczenia od zaliczki na podatek dochodowy w deklaracji PIT-5L kwoty 137,91 zł.
2. Czy w podatku liniowym zaliczka jest przychodem
Proszę o informację, czy w przypadku podatku liniowego zaliczka (art. 14 ust. 3 pkt 1 updof) jest przychodem. Jeżeli tak, to kiedy powinna być zaewidencjonowana jako przychód? Umowa zwykle konstruowana jest w taki sposób: 30% przedpłata na podstawie FV proforma, 50% faktura częściowa, np. za dostawę przedmiotu umowy, 20% po montażu i uruchomieniu.
Opodatkowanie podatkiem liniowym nie zmienia momentu powstania przychodu z działalności gospodarczej.
Zastosowanie ma więc tutaj jak najbardziej art. 14 ust. 3 pkt 1 updof, co oznacza, że zaliczka na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie jest przychodem w momencie jej otrzymania. Moment powstania przychodu jest określany na podstawie art. 14 ust. 1c, zgodnie z którym za datę powstania przychodu uważa się, co do zasady, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »