| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na szkolenie członków rady nadzorczej

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na szkolenie członków rady nadzorczej

Spółka z o.o. sfinansowała dwóm członkom rady nadzorczej szkolenie w zakresie controllingu i rachunkowości. Czy wydatek ten, ze względu na przedmiot szkolenia, może zostać zaliczony do kosztów spółki? W jaki sposób nakłady na szkolenie powinni opodatkować członkowie rady nadzorczej?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy się odwołać do art. 13 pkt 7 updof. Ponieważ ustawodawca posłużył się określeniem „przychody” otrzymywane przez osoby należące m.in. do rad nadzorczych, to należy uznać, że dodatkowe świadczenia ponoszone za członków rad nadzorczych, jeśli wykazują związek z pełnioną przez te osoby funkcją, są przychodami z działalności wykonywanej osobiście.

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 25 listopada 2004 r. nr PD-3/005/2-686/2004/L czytamy, że:
przychody członków rady nadzorczej, w tym także koszty szkolenia tych osób pokryte przez jednostkę, tj. spółdzielnię mieszkaniową, będą stanowić przychód uczestnika szkolenia (członka rady nadzorczej) z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Zatem od tego przychodu, w myśl art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ust. 1 ww. ustawy, spółdzielnia mieszkaniowa jako płatnik dokonujący wypłaty tych należności ma obowiązek pobrać i przekazać do właściwego urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% należności.

Podstawa prawna
- art. 219, art. 220 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
- art. 13 pkt 7, art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219
- art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Wioletta Bukowska
ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »