| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć import usług transportu międzynarodowego

Jak rozliczyć import usług transportu międzynarodowego

W celu dostarczenia towaru do nabywcy z kraju trzeciego spółka zakupiła usługę transportu międzynarodowego od firmy z Danii.

Przewoźnik wystawił za wykonanie usługi fakturę. Usługa została wykonana na trasia Dania - Rosja i przebiegała przez Polskę. Umieścił na niej zapis, iż rozliczenie VAT spoczywa na odbiorcy. Czy jesteśmy zobowiązani rozliczyć VAT od importu usług, a jeśli tak, to jaką stawkę należy zastosować?


RADA


Tak, Państwa spółka jest zobowiązana do rozliczenia VAT od importu usług, ale tylko w stosunku do części dotyczącej odcinka krajowego. Można zastosować w tym przypadku stawkę 0%.


UZASADNIENIE


Aby odpowiedzieć na pytanie, należy najpierw ustalić, kiedy dochodzi do importu usług. Polscy podatnicy są zobowiązani rozliczyć VAT od importu usług, gdy są:

l usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju,

l miejsce świadczenia nabytych usług znajduje się w kraju,

l podatek nie został rozliczony przez usługodawcę, chyba że są to usługi określone w art. 27 ust. 4 ustawy.


Dlatego decydujące znaczenie w tym przypadku będzie miało miejsce świadczenia tych usług. Miejsce świadczenia usług transportu, których nie można zaliczyć do usług transportu wewnątrzwspólnotowego, określa się według zasad wskazanych w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy. W Państwa przypadku dochodzi do nabycia usług transportu międzynarodowego. W tym przypadku miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Miejsce świadczenia usługi będzie się więc znajdowało na terenie kraju, ale tylko w tej części usługi, która została faktycznie wykonania na terenie Polski.


Dlatego do rozliczenia VAT z tytułu importu usługi transportu międzynarodowego będą Państwo zobowiązani jedynie w części obejmującej odcinek krajowy. Pozostała część usługi wykonana poza terytorium Polski z uwagi na jej wykonanie poza terytorium kraju, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Odcinek krajowy będzie mógł być opodatkowany stawką 0%. Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przy czym - w przypadku towarów - za usługi transportu międzynarodowego uważa się, zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy, przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

l z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,

l z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

l z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

l z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium
Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.


W przypadku usług spełniających kryteria określone w tym przepisie stawkę 0% stosuje się do usługi w tej części, w której miejsce jej świadczenia - zgodnie z przepisami o miejscu świadczenia przy świadczeniu usług - przypada na terytorium kraju (tj. Polski). Podatnik musi mieć dowód na świadczenie tej usługi. Dla eksportera jest to dowód wywozu towarów.


Dlatego w Państwa przypadku są spełnione warunki, aby zastosować stawkę 0% do odcinka krajowego. Obowiązek podatkowy dla importu usług transportowych powstaje na tych samych zasadach jak w przypadku usług transportu krajowego, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.


Przykład

Spółka nabyła od duńskiej firmy usługę transportu międzynarodowego, która w części była wykonana w kraju. Od tej części rozliczy VAT na zasadach importu usług. Usługa została wykonana 11 czerwca. Zapłata nastąpiła 18 czerwca. Dlatego obowiązek podatkowy w stosunku do tej części powstał w dniu zapłaty.


Podstawa prawna:
- art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Jan Zieliński

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK