| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Informacje z rachunku przepływów pieniężnych

Informacje z rachunku przepływów pieniężnych

W jaki sposób z rachunku przepływów pieniężnych sporządzonego metoda pośrednią wydobyć informację o wpływach pieniężnych ze sprzedaży? Przy metodzie bezpośredniej nie ma takiego problemu, bo pozycja taka widnieje w rachunku. A jak to zrobić w metodzie pośredniej?


Rozwiązanie


Rzeczywiście, wartość informacyjna przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej sporządzonych metodą bezpośrednią jest dużo większa niż sporządzonych metodą pośrednią. Wynika to z faktu, że metoda bezpośrednia pokazuje faktyczne wpływy i wydatki, natomiast metoda pośrednia tylko korektę zysk netto o pozycje niepieniężne i dotyczące działalności inwestycyjnej i finansowej.


Dodatkowo zapisy ustawy o rachunkowości nie ułatwiają życia analitykom, gdyż preferują metodę pośrednią. Choć faktycznie każda jednostka ma wybór metody, to jednak jeżeli sporządzi przepływy metodą bezpośrednią, to i tak w dodatkowych informacjach i objaśnieniach musi je zaprezentować metodą pośrednią.


Z punktu widzenia pracy księgowego warto wskazać, że przepływy pieniężne z działalności operacyjnej metodą bezpośrednią są trudniejsze do sporządzenia. Wymagają bowiem prowadzenia dodatkowego rejestru operacji gotówkowych, co z uwagi na ich ilość nie jest łatwe.


Niestety, nie jest możliwe bezpośrednie „przejście” z metody pośredniej na bezpośrednią w oparciu o bilans oraz rachunek zysków i strat. Każda próba oszacowania tych wielkości obarczona jest dużym ryzykiem pomyłki. Z tego też względu najlepiej jest zastosować najprostszą metodę.


Aby oszacować wpływy, należy wielkość przychodów ze sprzedaży powiększyć o średni VAT (zakładając 22% na sprzedaż krajową i 0% na sprzedaż eksportową) oraz skorygować o wzrost/spadek należności z tytułu dostaw i usług (zarówno od jednostek powiązanych jak i pozostałych). Problemem może być średni VAT. Możemy go jednak dość precyzyjnie ustalić na podstawie informacji zawartych w dodatkowych informacjach i objaśnieniach (pkt 2.1). W przypadku braku jakichkolwiek danych pozostaje szacunek.


Przykład

Przychody ze sprzedaży: 2 mln zł

Sprzedaż krajowa: 1,6 mln zł

Sprzedaży eksportowa: 400 tys. zł

Stan należności z tytułu dostaw i usług na początek okresu: 200 tys. zł

Stan należności z tytułu dostaw i usług na koniec okresu: 300 tys. zł

Obliczenia: 2 mln zł × (1,6 mln zł × 0,22 + 0,4 mln zł x 0,00) + 0,2 mln zł - 0,3 mln zł = 2,252 mln zł - co stanowi szacunkową wartość wpływów gotówkowych z działalności operacyjnej.

Ponieważ z rachunku przepływów pieniężnych sporządzonego metodą pośrednią znamy przepływy na działalności operacyjnej, nie stanowi już problemu ustalenie wydatków.


Wady wskazanej metody:

l nie uwzględnia przypadków kompensat, które nie powodują ani wpływu, ani wypływu gotówki (najczęściej występują w transakcjach między jednostkami powiązanymi),

l upraszcza rozliczenia z tytułu VAT, w praktyce poza stawkami 22% i 0% mogą wystąpić również stawki pośrednie 7% i 3%,

l nie uwzględnia pozycji niepieniężnych znajdujących się w należnościach, które mogą stanowić istotną pozycję (np. różnice kursowe z tytułu wyceny bilansowej rozrachunków),

l jest to tylko szacunek, a więc obliczenia mogą podlegać jeszcze innym korektom, typowym dla danej jednostki.

Jednak mimo wskazanych wad zastosowanie powyższych obliczeń daje obraz wielkości wpływów i wydatków z działalności operacyjnej.


Porady udzielił:

Piotr Rybicki

dyrektor generalny w firmie Strategie Rachunkowość Finanse;

Pytania: czytelnicy.controlling@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Controlling i Rachunkowość Zarządcza
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK