| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć usługę transportową związaną w części z wywozem towarów za granice UE

Jak rozliczyć usługę transportową związaną w części z wywozem towarów za granice UE

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportu krajowego, międzynarodowego oraz spedycji. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a także zarejestrowanym podatnikiem VAT UE.


Spółka wykonuje usługi przewozu towarów dla kontrahenta z Litwy, który podaje numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeby VAT na terytorium Litwy. Towar jest załadowany w Polsce i przewożony na Litwę, a tam zostaje przeładowany na inny środek transportu i przez kolejnego przewoźnika jest dostarczany do Rosji. Czy spółka ma traktować wykonywaną usługę transportową jako:

l wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów i uznać za niepodlegającą opodatkowaniu VAT, czy

l międzynarodową usługę transportu towarów w części opodatkowaną (kilometry przejechane na terytorium Polski) stawką 0%?


RADA


Spółka powinna traktować wykonaną usługę jako wewnątrzwspólnotową. W tym przypadku zobowiązanym do rozliczenia VAT będzie nabywca usługi.


UZASADNIENIE


Miejscem opodatkowania usług transportowych, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT, jest co do zasady miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem przebytych kilometrów.


Opisana zasada opodatkowania usług transportu w praktyce ma jednak zastosowanie generalnie tylko w przypadku usług transportu międzynarodowego. Jednak w naszym przypadku nie dochodzi do transportu międzynarodowego, ponieważ nie nastąpi wywóz towarów przez państwa firmę poza terytorium UE.


Jest to zatem transport wewnątrzwspólnotowy. Miejscem świadczenia takiej usługi transportu jest miejsce, w którym transport towarów się rozpoczyna, co należy rozumieć jako miejsce faktycznego rozpoczęcia przewozu towarów, a więc miejsce, w którym towary zostały załadowane na dany środek transportu w celu ich przemieszczenia. Pomija się w tym przypadku odległości faktycznie przebyte do miejsca przeznaczenia towarów.


Jeśli jednak nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów poda dla tej czynności świadczącemu tę usługę (przewoźnikowi) numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.


W opisanym przez Państwa stanie faktycznym zastosowanie będą miały powyższe regulacje. W związku z tym, jeżeli kontrahent litewski podał Państwu jako świadczącemu usługę wewnątrzwspólnotowego transportu towaru numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa rozpoczęcia transportu, wówczas miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer. W przedstawionym stanie faktycznym będzie to terytorium Litwy.


Powyższą transakcję należy udokumentować fakturą uproszczoną. Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę VAT dokumentującą świadczoną usługę również w sytuacji, gdy miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę uproszczoną, tj. niezawierającą stawki podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, musi jednak posiadać adnotację, że podatek zostanie rozliczony przez nabywcę.


Wartość przedmiotowych usług należy wykazać w składanych w Polsce deklaracjach VAT-7 w poz. 21. W pozycji tej wykazuje się dostawy towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego.


Podstawa prawna:
- art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 86 ust. 8 pkt 1 oraz art. 87 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »