| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Gdzie opodatkować usługi budowlane świadczone w Irlandii

Gdzie opodatkować usługi budowlane świadczone w Irlandii

Firma będzie świadczyć usługi wykonania posadzek przemysłowych w budynkach w Irlandii. Wartość kontraktu wynosi 200 000 euro. Jakim dokumentem udokumentować tę sprzedaż? Zarówno firma wykonująca, jak i firma zlecająca wykonanie usługi mieszczą się na terenie Polski i są czynnymi podatnikami VAT.


RADA


Roboty budowlane wykonywane poza Polską nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, lecz w państwie, w którym jest położona nieruchomość. Należy się zarejestrować w Irlandii jako podatnik podatku od wartości dodanej i wystawić irlandzką fakturę.


UZASADNIENIE


Miejsce świadczenia usług budowlanych (jako usług związanych z nieruchomościami) należy ustalać według miejsca położenia nieruchomości, której dotyczą. W konsekwencji usługi budowlane wykonywane na nieruchomościach położonych poza Polską nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Z punktu widzenia polskich przepisów są to czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT w Polsce.


Mając to na uwadze, w przypadku gdy wykonuje Pan roboty budowlane na nieruchomości położonej na terenie Irlandii, usługa podlega opodatkowaniu w Irlandii. Tak więc zakres opodatkowania przedmiotowych usług reguluje irlandzkie prawo podatkowe. W takim przypadku zarówno stawka podatku, jak i sposób rozliczenia powinny być dokonane w oparciu o przepisy irlandzkiej ustawy o podatku od wartości dodanej.


Również kwestia, który z podmiotów biorących udział w transakcji: wykonawca, podwykonawca czy też usługobiorca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku od tej usługi na terenie Irlandii, powinna być rozstrzygnięta na podstawie przepisów podatkowych obowiązujących w tym kraju.


Generalnie, gdy roboty budowlane są wykonywane dla podatników VAT z danego państwa, państwa członkowskie przeważnie zwalniają podatników zagranicznych z obowiązku rejestracji jako podatnika VAT. W takim przypadku dla udokumentowania robót budowlanych właściwe byłoby wystawienie faktury uproszczonej, a więc faktury bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.


Jak wynika z opisanego stanu faktycznego, ani Pan nie jest zarejestrowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w Irlandii, ani Pański zleceniodawca. Z tego względu będzie Pan zobowiązany do dokonania rejestracji na potrzeby tego podatku w Irlandii i tam się rozliczenia, ponieważ osoby, które muszą się zarejestrować jako podatnicy VAT, to osoby podlegające opodatkowaniu, których roczne obroty przekraczają (lub prawdopodobnie przekroczą) następujące progi (www. dublin. polishembassy. ie/podatki. htm):

l 55 000 euro w przypadku dostarczania towarów,

l 27 500 euro w przypadku świadczenia usług.


Faktura wystawiona na rzecz polskiego odbiorcy usługi na nieruchomości położonej w Irlandii powinna być obciążona irlandzkim podatkiem od wartości dodanej. Nie wystawiamy polskiej faktury VAT. Gdy w związku z tą transakcją przysługuje Panu prawo do odliczenia, obrót z tytułu tej usługi wykazujemy dodatkowo w poz. 21 deklaracji VAT-7.


Powyższe stanowisko zostało potwierdzenie w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarocinie z 5 września 2006 roku, nr PP/443-5/06, w którym czytamy m.in.:

„(...) Spółka wykonując instalacje zraszania magazynów we Francji, świadczy usługi budowlane na nieruchomościach położonych poza granicami naszego kraju. Zatem zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Ustawodawca uzależnia bowiem miejsce opodatkowania usług od miejsca ich świadczenia. Skoro więc nieruchomość położona jest we Francji, to tam musi nastąpić opodatkowanie usługi. Jeżeli generalny wykonawca (firma polska) nie jest zarejestrowany na potrzeby podatku od wartości dodanej we Francji, to polski podwykonawca powinien dokonać rejestracji na potrzeby tego podatku we Francji i tam się rozliczyć. Faktura wystawiona na rzecz polskiego odbiorcy usługi na nieruchomości położonej we Francji powinna być obciążona francuskim podatkiem od wartości dodanej. W sytuacji gdy generalny wykonawca inwestycji byłby zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej we Francji, polski podwykonawca mógłby przerzucić na niego obowiązek rozliczenia podatku VAT z tego tytułu na terenie Francji. Usługa ta, wykonana przez polskiego podwykonawcę, byłaby czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce (...)”.


Podstawa prawna:
- art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK