| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Moment powstania u świadczeniodawcy przychodu z tytułu rozliczeń z NFZ

Moment powstania u świadczeniodawcy przychodu z tytułu rozliczeń z NFZ

Przychodnia (spółka cywilna) otrzymała pieniądze od NFZ za październik 2004 r. w listopadzie. Także w listopadzie wystawiła rachunek za październik. Czy w związku z tym wartość wynikająca z rachunku jest przychodem października czy listopada? Czy w przypadku, gdy przychodnia jest zwolniona z VAT, to rachunki muszą być wystawiane do 7 dnia od wykonania usługi, czy też rachunek za październik może być wystawiony w jakimkolwiek innym dniu listopada?

Zwróćmy uwagę, iż powyższe unormowanie znajduje również zastosowanie w sytuacji wystawienia przez świadczeniodawcę rachunku na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia (zgodnie z art. 87–90 ustawy – Ordynacja podatkowa), w miesiącu następującym po miesiącu, w którym udzielono świadczeń zdrowotnych.
W przypadku wystawienia rachunku momentem powstania przychodu będzie dzień wystawienia rachunku, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usług. Jeśli więc świadczeniodawca wystawi na rzecz NFZ rachunek za usługi wykonane w miesiącu poprzednim, to przychód powstanie u niego w ostatnim dniu miesiąca, w którym usługi wykonano. Stanowisko takie znalazło potwierdzenie w piśmie Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna z 10.05.2004 r. Nr PD I 415-977-44/04.
oprac. Halina Kędziora
Podstawa prawna
• art. 14 ust. 1 i 1c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619)


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK