| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie VAT dotacji do usługi dowozu dzieci niepełnosprawnych

Opodatkowanie VAT dotacji do usługi dowozu dzieci niepełnosprawnych

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym szkołę oraz zakład opieki zdrowotnej dla dzieci niepełnosprawnych. Dzieci są dowożone na zajęcia edukacyjne oraz rehabilitacyjne. Usługę dowozu zakupujemy u zewnętrznych przewoźników. Z tego tytułu otrzymujemy od gmin zwrot ponoszonych kosztów na dowóz (dopłata do dowozu dzieci). Czy według ustawy o VAT jest to usługa opodatkowana 7% stawką VAT, czy też należy ją sklasyfikować jako usługi w zakresie edukacji i opieki zdrowotnej zwolnione z VAT?

Usługi świadczone przez przewoźnika podlegają opodatkowaniu stawką 7%. Natomiast zwrot kosztów (dopłata) otrzymany przez Stowarzyszenie nie podlega opodatkowaniu VAT.
 
Usługi transportu drogowego, jako zakwalifikowane pod symbolem PKWiU 60.23 usługi pasażerskiego transportu lądowego – opodatkowane są stawką 7%. Niezależnie od tego, na rzecz jakiego podmiotu są świadczone (zał. nr 3 poz. 144).
Dlatego, jeśli zakupują Państwo usługi przewozowe od podmiotu zewnętrznego, nie może on ich opodatkować stawką właściwą dla usług edukacyjnych czy zdrowotnych. W związku z tym, przewoźnik powinien wystawić fakturę ze stawką 7% VAT na świadczone usługi.
Jak wynika z pytania, stowarzyszenie otrzymuje refundację kosztów zakupionych usług przewozowych. W tym przypadku, przy udzielaniu odpowiedzi na pytanie, czy opodatkować otrzymaną dopłatę, decydujące znaczenie ma jej zakwalifikowanie na gruncie ustawy o VAT.
Dotacje, dopłaty związane ze świadczoną usługą lub sprzedażą towarów stanowią obrót podlegający opodatkowaniu (art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Dlatego opodatkowaniu podlegają wyłącznie dotacje przedmiotowe. W tym konkretnym przypadku dopłaty nie dotyczą jednak usługi świadczonej przez stowarzyszenie. Są to tylko dopłaty do zakupu usługi zewnętrznej i służą dofinansowaniu zadań statutowych stowarzyszenia, do których należy m.in. dowóz dzieci. W związku z tym można je zakwalifikować jako dopłaty związane z ogólną działalnością stowarzyszenia. Nie podlegają one w ogóle opodatkowaniu VAT, gdyż nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ustawy.
Stanowisko to potwierdził m.in. Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu w piśmie z 2 lipca 2004 r. nr PPP/443-65/04 wydanym w podobnej sprawie. Stwierdzono w nim m.in., że dotacje otrzymane na sfinansowanie działań statutowych stowarzyszenia (zakup karmy dla zwierząt i zakup usług zewnętrznych w celu organizacji imprez ekologicznych) nie stanowią obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT.
Należy pamiętać, że w przypadku gdy stowarzyszenie będzie wykonywać usługi opodatkowane i zwolnione lub niepodlegające opodatkowaniu i nie będzie możliwe wyodrębnienie podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną, to przy obliczaniu proporcji należy wliczyć do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, kwotę otrzymanych subwencji (dotacji), które nie stanowią obrotu.
Oprac. Joanna Dmowska
Podstawa prawna
• art. 29 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535)


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »