| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zapomoga z ZFŚS dla byłego pracownika a podatek dochodowy

Zapomoga z ZFŚS dla byłego pracownika a podatek dochodowy

W mojej firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W styczniu br. jednemu z emerytów ze środków tego funduszu wypłaciliśmy zapomogę w związku z awarią węzła ciepłowniczego i całkowitym zalaniem mieszkania w kwocie 3500 zł. Mam jednak wątpliwości, czy emerytowi przysługuje prawo do korzystania z funduszu? A jeśli tak, to czy zapomoga taka podlega opodatkowaniu?

Prawo do korzystania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przysługuje także emerytom lub rencistom – jeżeli tak zostało ustanowione w regulaminie zakładowym jednostki. Zasady przyznawania świadczeń socjalnych uprawnionym osobom powinny być ustalone wewnętrznie w takim właśnie regulaminie.
 
Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie regulują zasad rozdzielania środków tego funduszu na poszczególne cele. Zasady te, jak również zasady przyznawania świadczeń socjalnych uprawnionym osobom powinny być, podobnie jak krąg uprawnionych, ustalone wewnętrznie w regulaminie zakładowym. Przy przyznawaniu ulgowych usług i świadczeń oraz dopłat z funduszu należy brać pod uwagę sytuację życiową, rodzinną i materialną osób uprawnionych.
Co do zasady, świadczenia otrzymywane przez osoby uprawnione z ZFŚS podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jednak w art. 21 ust. 1 u.p.d.o.f. zawarty został katalog przychodów podlegających zwolnieniu od podatku dochodowego. W katalogu tym znalazła się także większość świadczeń z ZFŚS. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na fakt, że niektóre świadczenia korzystają ze zwolnienia podatkowego w całości, bez względu na ich wartość, natomiast inne są zwolnione od podatku jedynie do określonej wysokości. W 2005 r. zapomogi wypłacone w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci są wolne od podatku do wysokości nieprzekraczającej w ciągu roku kwoty 2280 zł. Dlatego w opisanym przypadku opodatkowaniu podlega świadczenie w kwocie przekraczającej 2280 zł (kwota wolna od podatku), tj. 3500 zł – 2280 zł = 1220 zł. Od tej kwoty były pracodawca jako płatnik powinien pobrać i odprowadzić zryczałtowany podatek w wysokości 10% dochodu, tj. 122 zł (1220 zł x 10%).
Pamiętajmy, że dochód ten (opodatkowany w formie zryczałtowanej) nie podlega kumulacji z innymi przychodami podatnika, opodatkowanymi na zasadach ogólnych, tj. według obowiązującej skali podatkowej.
Alicja Brzozowska
PODSTAWA PRAWNA:
•  art. 21 ust. 1 pkt 26, art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

IESE Business School

Informacje o IESE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »