| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Tłumacz opodatkowany ryczałtem a współpraca z firmą

Tłumacz opodatkowany ryczałtem a współpraca z firmą

Pracuję jako tłumacz i nauczyciel języka hiszpańskiego. W prowadzonej przeze mnie działalności korzystam z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W ubiegłym miesiącu zgłosiła się do mnie duża firma z propozycją nauczania jej pracowników i dokonywania tłumaczeń. Czy mogę z niej skorzystać?

Jeżeli przyjmie Pan propozycję złożoną przez firmę, utraci Pan możliwość korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu.
 
Niestety, prowadzona przez Pana działalność – zgodnie z przepisami – może być uznana za wolny zawód tylko wtedy, gdy nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z powyższym, jeżeli zacznie Pan świadczyć usługi na rzecz firmy, prowadzona przez Pana działalność nie będzie już w świetle przepisów uznana za wolny zawód i tym samym straci Pan prawo do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Alicja Brzozowska
PODSTAWA PRAWNA:
•  art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 933 z późn. zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »