| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Stypendia z zagranicy a podatek dochodowy

Stypendia z zagranicy a podatek dochodowy

Otrzymałam stypendium zagraniczne w kwocie wyższej niż równowartość diet przypadających na okres ich pobierania. Czy powinnam je rozliczyć w Polsce, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Nie wiem także, czy jako stypendystka nie powinnam w ciągu roku wpłacać zaliczki na ewentualny podatek należny w Polsce od zagranicznego stypendium, a także, w jaki sposób przelicza się dla celów podatkowych dochody uzyskane za granicą?

Stypendium zagraniczne podlega opodatkowaniu w Polsce w tej części, w której nie zostało opodatkowane za granicą.
 
Odpowiadając na to pytanie, należy zacząć od tego, czy od uzyskanych za granicą kwot zapłaciła Pani podatek w kraju pobytu czy też nie. Niezapłacenie podatku w kraju otrzymania stypendium może wynikać np. ze zwolnienia tego typu dochodów od podatku w kraju jego pobierania. Jeżeli nie płaciła Pani podatku od stypendium za granicą, to całe stypendium podlega opodatkowaniu w Polsce. Zasada ta dotyczy również innej pomocy tam uzyskanej. Natomiast jeśli zapłaciła Pani podatek od stypendium za granicą, to należy zastosować jedną z obowiązujących metod rozliczenia tego świadczenia z polskim urzędem skarbowym – zależną od postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Pierwszą metodą jest metoda proporcjonalnego zaliczenia, charakteryzująca się tym, że od podatku, jaki w Polsce należy się od całości dochodów podatnika (dotyczy to także dochodu zagranicznego), należy odliczyć podatek zapłacony za granicą. Jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana przez Polskę z danym krajem nakazuje stosować tę metodę, mieszkaniec Polski ma obowiązek złożyć zeznanie w kraju macierzystym – nawet jeżeli w danym roku podatkowym nie uzyskał w Polsce żadnych dochodów. Stosowanie tej metody nakazuje m.in. umowa podpisana z Anglią.
Druga metoda to tzw. wyłączenie z progresją. Polega na tym, że dochody uzyskane za granicą podlegają doliczeniu do dochodów uzyskanych na terytorium Polski dla ustalenia stopy procentowej, według której będą opodatkowane dochody uzyskane w Polsce. Ta metoda jest o tyle korzystniejsza, że jeżeli stypendysta nie miał w Polsce w danym roku podatkowym żadnych dochodów, nie będzie w ogóle rozliczał się z polskim urzędem skarbowym. Stosowanie tej metody nakazuje m.in. umowa podpisana z Francją. Natomiast co do kwestii wpłacania w ciągu roku zaliczki na ewentualny podatek należny w Polsce od zagranicznego stypendium to nie ma Pani takiego obowiązku. Ze stypendiów otrzymanych za granicą studenci, uczniowie i inni stypendyści mają obowiązek rozliczyć się dopiero w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym je otrzymali.
Do celów rozliczeń z polskim urzędem skarbowym dochody uzyskane za granicą (w tym ze stypendiów) przelicza się na złote według kursów z dnia ich uzyskania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłoszonych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli nie jest możliwe dostosowanie kursu, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.
Alicja Brzozowska
PODSTAWA PRAWNA:
•  art. 27 ust. 8 i 9, art. 27a ust. 9a oraz art. 11 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK