| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od kosztów dodatkowych

Czy można odliczyć VAT od kosztów dodatkowych

Jesteśmy podatnikami VAT dokonującymi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Dostawca unijny obciąża nas osobną fakturą za koszty dodatkowe, którą wystawia 2 miesiące po dokonaniu dostawy. Czy mogę naliczyć i odliczyć VAT od kosztów dodatkowych z osobnej faktury od dostawcy w WNT? Jeśli tak, to kiedy i w jaki sposób?

TAK. Nabywca nalicza i odlicza VAT od kosztów dodatkowych z osobnej faktury od dostawcy w WNT z datą wystawienia tej osobnej faktury. Podstawą opodatkowania w WNT jest kwota, jaką nabywca jest obowiązany zapłacić. Kwota oznacza pełną wartość należnego świadczenia i obejmuje także podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów oraz wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego WNT. Nie obejmuje zaś rabatów za zapłatę z góry oraz opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu nabycia. Te wydatki doliczane są do podstawy opodatkowania w WNT tylko wtedy, gdy pobierane są przez dostawcę i tylko od podmiotu dokonującego WNT. Zarówno w sytuacji nabycia towarów w WNT, jak i w przypadku kosztów dodatkowych związanych z WNT powstaje obowiązek podatkowy w WNT w obrocie profesjonalnym (między podatnikami VAT) w chwili wystawienia faktury przez dostawcę.
W celu ustalenia podatku należnego wystawiane są faktury wewnętrzne. W przypadku kiedy dostawca unijny obciąży nabywcę za wymienione koszty dodatkowe osobną fakturą, którą wystawia np. 2 miesiące po dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy, nabywca nie wlicza niepotwierdzonych fakturą unijną więc nieznanych co do wartości kosztów dodatkowych do podstawy opodatkowania WNT, lecz wystawia osobną fakturę wewnętrzną dopiero w dacie wystawienia faktury przez unijnego dostawcę. Podstawą wystawienia faktury wewnętrznej w celu wykazania podatku należnego musi być faktura unijna wystawiona w dacie wystawienia faktury unijnej. Można odliczyć podatek naliczony tylko od kosztów dodatkowych potwierdzonych fakturą unijną i tylko w rozliczeniu za okres, w którym wystawca wystawił oryginał faktury dokumentującej koszty dodatkowe.
Krzysztof Majczyk
PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 20 ust. 6 w zw. z art. 31 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »