| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dopłata do kredytu bankowego jest obrotem dla spółki

Czy dopłata do kredytu bankowego jest obrotem dla spółki

Kredyt inwestycyjny: Spółka nie ma obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług dopłaty otrzymanej do oprocentowania kredytu inwestycyjnego zaciągniętego w banku, ponieważ dofinansowanie to nie jest bezpośrednio związane z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Jesteśmy spółką, która prowadzi działalność w zakresie budowy i naprawy dróg. Ostatnio wygraliśmy przetarg i zawarliśmy kontrakt na budowę drogi dojazdowej. Jest to bardzo ważna dla nas inwestycja, której nie jesteśmy w stanie sami w całości sfinansować. W związku z tym wystąpiliśmy do banku o kredyt inwestycyjny, który otrzymaliśmy. W zasadzie całość kredytu będziemy w stanie spłacić w momencie, kiedy odbiorca ureguluje płatność za zrealizowany kontrakt, natomiast odsetki od zaciągniętego kredytu pokryjemy z dopłaty, którą otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. Czy ta dopłata stanowi dla nas obrót i czy powinniśmy ją opodatkować podatkiem od towarów i usług?
Choć z pytania Czytelnika bezpośrednio to nie wynika, należy przyjąć, że dopłata z Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym została przekazana spółce z przeznaczeniem na spłatę oprocentowania kredytu inwestycyjnego.
W myśl przepisu art. 29 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.
Obrotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest również kwota otrzymanych dopłat, dotacji i subwencji związanych z dostawą lub świadczeniem usług.
Jak wynika z omówionych przepisów, w przypadku gdy spółka otrzymuje dopłatę albo innego rodzaju dofinansowanie i jest to związane z dostawą towarów bądź świadczeniem usług przez spółkę, wówczas dofinansowanie to stanowi niejako dopłatę do ceny za usługę lub towar. Tego rodzaju dopłata stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towarów bądź świadczenia usług. Taka zasada obowiązuje tylko w przypadku, gdy dotacja jest związana z dostawą towarów bądź świadczeniem usług.
Przykład
Spółka X prowadzi działalność w zakresie wydobywania i butelkowania leczniczej wody pitnej. Otrzymuje dofinansowanie z urzędu miasta na pokrycie części ceny za każdą butelkę tej wody. W związku z tym dofinansowanie stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Tego rodzaju dopłata będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a obowiązek podatkowy powstanie w momencie uznania rachunku bankowego podatnika, tj. spółki.
Jeżeli dopłata nie jest związana bezpośrednio z dostawą lub świadczeniem usług, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Jeśli natomiast spółka otrzyma dopłatę na dofinansowanie swojej działalności gospodarczej czy – jak w przypadku Czytelnika – dofinansowanie na pokrycie oprocentowania od kredytu, dotacja taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ nie występuje tutaj wymagany przez ustawę o VAT bezpośredni związek dopłaty z konkretną dostawą towarów bądź świadczeniem usług.
Ewa Michalak
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 53, poz. 545


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »