| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy brak kodu kraju dostawcy na fakturze wyklucza możliwość odliczenia podatku

Czy brak kodu kraju dostawcy na fakturze wyklucza możliwość odliczenia podatku

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Brak kodu kraju dostawcy na fakturze dokumentującej transakcję wewnątrzunijną nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrz-wspólnotowego nabycia towarów.

Otrzymaliśmy fakturę od dostawcy z Unii, która nie ma kodu kraju. Czy brak na fakturze WNT kodu kraju dostawcy wyklucza możliwość odliczenia VAT? Pragnę dodać, że w odrębnym piśmie od kontrahenta znajduje się kod wraz z numerem.
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ustawy o VAT).
Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik podatku od towarów i usług lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, lub
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o której mowa wyżej (z zastrzeżeniem art. 10 ustawy o VAT),
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa pod lit. a).
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 86 ust. 1 i 2 pkt 4 ustawy o VAT).
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy (art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT).
Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w miesiącu powstania obowiązku podatkowego.
Jak wynika z omówionych unormowań, przepisy ustawy nie uzależniają prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od umieszczenia na fakturze kodu kraju przy numerze, pod którym dostawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej. Oznacza to, że brak kodu kraju dostawcy na fakturze nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku.
Przykład
Spółka X z Poznania zakupiła partię towaru od kontrahenta z Niemiec. Na potwierdzenie tej transakcji otrzymała fakturę, która nie zawierała kodu kraju dostawcy. Natomiast dodatkowe dokumenty, np. kontrakt zawarty z kontrahentem, które posiada spółka z Poznania zawierają taki kod. W związku z tym spółka z Poznania ma prawo do odliczenia podatku należnego, który w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi jednocześnie podatek naliczony do odliczenia.
Jolanta Karbowiak
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »