| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy czynności windykacyjne można uznać za odpłatne świadczenie usług

Czy czynności windykacyjne można uznać za odpłatne świadczenie usług

Nieodpłatne świadczenie usług: Wykonywane przez spółkę czynności mające na celu ściągnięcie zaległych opłat abonamentowych od nieuczciwych użytkowników Internetu są czynnościami nieodpłatnymi i związanymi z prowadzonym przedsiębiorstwem, w związku z czym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jesteśmy spółką, która świadczy usługi telekomunikacyjne i internetowe. Niestety, mamy wielu nieuczciwych abonentów, którzy zalegają z opłatami za używanie Internetu. Ponadto niektórzy z nich nie dokonują zwrotu zainstalowanych u nich urządzeń. Czy czynności podejmowane przez nas w celu ściągnięcia zaległych opłat abonamentowych, kar za nieterminowy zwrot urządzenia bądź niedokonanie takiego zwrotu możemy uznać za odpłatne świadczenie usług i opodatkować VAT?
Zlistu wynika, że we własnym zakresie podejmuje czynności mające na celu ściągnięcie zaległych opłat abonamentowych od dłużników spółki oraz kar za nieterminowe oddanie urządzenia.
W myśl przepisów ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.
Z odpłatnym świadczeniem usług mamy do czynienia wówczas, gdy dany kontrahent świadczy usługi na rzecz innego, konkretnego kontrahenta, będącego beneficjantem danej usługi.
Natomiast zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
Z pytania Czytelnika wynika, że czynności wykonywane przez spółkę nie mieszczą się w zakresie czynności podejmowanych w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, za które spółka otrzymuje wynagrodzenie. W związku z tym nie można uznać ściągania zaległych opłat abonamentowych od dłużników za odpłatne świadczenie usług, które podlegałoby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ponadto należy zaznaczyć, że wykonywane przez spółkę czynności są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.
Gdyby spółka prowadziła działalność również w zakresie wykonywania czynności windykacyjnych, wówczas jej działania podlegałyby opodatkowaniu podatkiem VAT.
Przykład
Spółka X świadczy usługi montażu alarmów oraz ściągania długów. Czynności wykonywane przez spółkę w ramach usług windykacyjnych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%. Ponadto spółka ma obowiązek wystawiania faktur VAT i odprowadzania podatku należnego.
Reasumując, należy stwierdzić, że czynności ściągania zaległych opłat abonamentowych wykonywane przez spółkę we własnym zakresie nieodpłatnie, a ponadto związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Magdalena Jabłecka
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 53, poz. 545


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »