| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy opodatkować opłatę patentową oraz za korzystanie z praw do technologii

Czy należy opodatkować opłatę patentową oraz za korzystanie z praw do technologii

Opodatkowanie podatkiem VAT licencji i sublicencji: Udzielanie licencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej traktowane jest jako odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a co za tym idzie - opodatkowana jest również opłata licencyjna wynikająca z zawartej umowy. Natomiast opłata patentowa, która jest opłatą urzędową, w ogóle nie podlega ustawie o VAT.

Zgodnie bowiem z jego treścią w okresie do 31 grudnia 2005 r. zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i lit. e ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie nowej ustawy o VAT, bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu. Ponadto zasadę tę stosuje się pod warunkiem, że umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed 14 maja 2004 r.
Przykład
Stacja radiowa zawarła umowę licencyjną dotyczącą utworów autorskich w lutym 2004 r. i zarejestrowała ją w urzędzie skarbowym 5 maja 2004 r. Rozprowadza za pośrednictwem swojej stacji utwory autorów nieposiadających siedziby ani miejsca zamieszkania na terenie Polski, za które uiszcza opłaty licencyjne zgodnie z zawartymi umowami. W tej sytuacji podatnik może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT określonego w przepisie przejściowym art. 147 ustawy.
W odniesieniu do pytania Czytelnika dotyczącego opłaty patentowej, która jest opłatą urzędową, należy stwierdzić, że nie będzie ona w ogóle podlegała regulacjom ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega bowiem odpłatne świadczenie usług i dostawa towarów, a opłata patentowa nie spełnia ani definicji towaru, ani tym bardziej usługi.
Ewa Michalak
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 53, poz. 545


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK