| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy opodatkować opłatę patentową oraz za korzystanie z praw do technologii

Czy należy opodatkować opłatę patentową oraz za korzystanie z praw do technologii

Opodatkowanie podatkiem VAT licencji i sublicencji: Udzielanie licencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej traktowane jest jako odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a co za tym idzie - opodatkowana jest również opłata licencyjna wynikająca z zawartej umowy. Natomiast opłata patentowa, która jest opłatą urzędową, w ogóle nie podlega ustawie o VAT.

Zgodnie bowiem z jego treścią w okresie do 31 grudnia 2005 r. zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i lit. e ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie nowej ustawy o VAT, bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu. Ponadto zasadę tę stosuje się pod warunkiem, że umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed 14 maja 2004 r.
Przykład
Stacja radiowa zawarła umowę licencyjną dotyczącą utworów autorskich w lutym 2004 r. i zarejestrowała ją w urzędzie skarbowym 5 maja 2004 r. Rozprowadza za pośrednictwem swojej stacji utwory autorów nieposiadających siedziby ani miejsca zamieszkania na terenie Polski, za które uiszcza opłaty licencyjne zgodnie z zawartymi umowami. W tej sytuacji podatnik może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT określonego w przepisie przejściowym art. 147 ustawy.
W odniesieniu do pytania Czytelnika dotyczącego opłaty patentowej, która jest opłatą urzędową, należy stwierdzić, że nie będzie ona w ogóle podlegała regulacjom ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega bowiem odpłatne świadczenie usług i dostawa towarów, a opłata patentowa nie spełnia ani definicji towaru, ani tym bardziej usługi.
Ewa Michalak
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 53, poz. 545


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Jagiełło

Radca prawny w Raczkowski Paruch sp.k. Zajmuje się bieżącą obsługą spółek w zakresie prawa pracy oraz doradza Klientom w obszarach ochrony danych osobowych pracowników, w tym przetwarzania danych osobowych w grupach kapitałowych, włącznie z transferem danych za granicę. Obszar jej specjalizacji obejmuje także pracowniczo-prawne zagadnienia związane z międzynarodowymi transferami przedsiębiorstw. Jej Klientami są między innymi wiodące spółki z branży IT, farmaceutycznej i turystycznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK