| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy opodatkować opłatę patentową oraz za korzystanie z praw do technologii

Czy należy opodatkować opłatę patentową oraz za korzystanie z praw do technologii

Opodatkowanie podatkiem VAT licencji i sublicencji: Udzielanie licencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej traktowane jest jako odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a co za tym idzie - opodatkowana jest również opłata licencyjna wynikająca z zawartej umowy. Natomiast opłata patentowa, która jest opłatą urzędową, w ogóle nie podlega ustawie o VAT.

Jesteśmy firmą produkcyjną. W marcu 2004 r. zawarliśmy umowę z kontrahentem z Niemiec na korzystanie z praw do technologii produkcji wyrobów. Natomiast zapłata zobowiązania wynikającego z umowy nastąpiła dopiero w styczniu 2005 r. Pragnę dodać, że dokonaliśmy rejestracji tej umowy we właściwym dla naszej spółki urzędzie skarbowym przed 14 maja 2004 r. Czy w związku z tym powinniśmy opodatkować opłatę patentową oraz zobowiązanie wynikające z umowy udzielenia licencji? Do tej pory tego nie robiliśmy, ale niedawno dowiedzieliśmy się, że spółka, która zawarła tego rodzaju umowę z innym zagranicznym kontrahentem, opodatkowuje podatkiem VAT opłaty za korzystanie z praw do technologii.
Z pytania Czytelnika wynika, że zawarł on z zagranicznym kontrahentem umowę na korzystanie z praw do technologii produkcji wyrobów, czyli tzw. umowę know-how. Pojęcie know-how jest związane ze środkami produkcyjnymi. Oznacza określoną wiedzę techniczną i technologiczną o poufnym charakterze, w dziedzinie przemysłowej czy handlowej. Prawa do korzystania z tej wiedzy mogą być przedmiotem obrotu, np. udzielania licencji, jak w przypadku Czytelnika.
Zarówno pod rządami starej ustawy o VAT, jak i nowej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jako świadczenie usług sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej.
Biorąc pod uwagę informacje zawarte w pytaniu Czytelnika, należy stwierdzić, że postępuje on nieprawidłowo, ponieważ – jak wspomnieliśmy – udzielanie licencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej traktowane jest jako odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przez usługę rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Wynika z tego, że do czynności podlegających opodatkowaniu należą licencje.
Inaczej wyglądałaby kwestia opodatkowania opłat licencyjnych wynikających z umowy licencji udzielonej na podstawie ustawy o prawach autorskich (z wyjątkiem praw do programu komputerowego). Gdyby spółka zawarła umowę do 30 kwietnia 2004 r. i zarejestrowała ją przed 14 maja 2004 r. we właściwym urzędzie skarbowym, wówczas mogłaby skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, przewidzianego w przepisie przejściowym – art. 147 ustawy o VAT.
reklama

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »