| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu kwot wyrażonych na fakturze korygującej

Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu kwot wyrażonych na fakturze korygującej

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Jeśli podatnik otrzyma fakturę korygującą od zagranicznego kontrahenta, przy dokonywaniu przeliczeń z waluty obcej na złote powinien przyjąć kurs NBP z daty wystawienia faktury korygującej przez zagranicznego sprzedawcę.

Czytelnik waha się, jaki powinien przyjąć kurs dla rozliczenia zwrotu towarów: czy z dnia wystawienia faktury pierwotnej czy korygującej.
Otóż w tej sytuacji należy postąpić analogicznie jak w przypadku nabycia towarów w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu przy wystawieniu faktury wewnętrznej należy dokonać przeliczeń na złote według kursu NBP wyliczonego i ogłoszonego na dzień wystawienia faktury pierwotnej przez zagranicznego kontrahenta, czyli niemieckiego podatnika, jeśli jest ona wystawiona w odpowiednim terminie. I tak samo jest w przypadku faktury korygującej. Przy dokonywaniu przeliczeń należy przyjąć kurs z daty wystawienia faktury korygującej przez niemieckiego sprzedawcę.
Jeżeli Czytelnik dokonał zwrotu towarów i otrzymał fakturę korygującą w styczniu br., rozlicza to w deklaracji podatkowej VAT-7 za styczeń br. Fakturę wewnętrzną dotyczącą zwrotu rozlicza w pozycjach „Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów” i „Podatek należny” ze znakiem minus oraz w pozycjach „Nabycie towarów i usług pozostałych” i „Podatek naliczony”, również ze znakiem minus.
Przykład
Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w listopadzie 2004 r. Wartość transakcji po przeliczeniu na złote kwot określonych na fakturze wyrażonych w walucie obcej opiewała na kwotę netto 200 000 zł, VAT należny – 44 000 zł. W tym samym miesiącu uregulował płatność za fakturę i odprowadził podatek należny, który jednocześnie odliczył. Następnie dokonał zwrotu pewnej części zakupionej partii towarów kontrahentowi z Francji. W związku z tym francuski kontrahent wystawił fakturę korygującą. Ostateczna faktura, którą polski podatnik powinien uwzględnić w swoich rozliczeniach, po przeliczeniu na złote, opiewała na wartość netto 80 000 zł i podatek VAT 17 600 zł. Podatnik otrzymał ją w styczniu br. W tej sytuacji powinien rozliczyć fakturę korygującą w miesiącu jej otrzymania od kontrahenta z Francji, czyli w styczniu br. Fakturę wewnętrzną dotyczącą zwrotu rozlicza w deklaracji VAT-7 za styczeń br. w pozycji 30 „Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów” (–) 120 000 zł i w pozycji 31 „Podatek należny” (–) 26 400 zł oraz w pozycji 43 „Nabycie towarów i usług pozostałych” (–) 120 000 zł i w pozycji 44 „Podatek naliczony” (–) 26 400 zł.
Magdalena Jabłecka
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 53, poz. 545
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2705


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK