| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu kwot wyrażonych na fakturze korygującej

Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu kwot wyrażonych na fakturze korygującej

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Jeśli podatnik otrzyma fakturę korygującą od zagranicznego kontrahenta, przy dokonywaniu przeliczeń z waluty obcej na złote powinien przyjąć kurs NBP z daty wystawienia faktury korygującej przez zagranicznego sprzedawcę.

Czytelnik waha się, jaki powinien przyjąć kurs dla rozliczenia zwrotu towarów: czy z dnia wystawienia faktury pierwotnej czy korygującej.
Otóż w tej sytuacji należy postąpić analogicznie jak w przypadku nabycia towarów w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu przy wystawieniu faktury wewnętrznej należy dokonać przeliczeń na złote według kursu NBP wyliczonego i ogłoszonego na dzień wystawienia faktury pierwotnej przez zagranicznego kontrahenta, czyli niemieckiego podatnika, jeśli jest ona wystawiona w odpowiednim terminie. I tak samo jest w przypadku faktury korygującej. Przy dokonywaniu przeliczeń należy przyjąć kurs z daty wystawienia faktury korygującej przez niemieckiego sprzedawcę.
Jeżeli Czytelnik dokonał zwrotu towarów i otrzymał fakturę korygującą w styczniu br., rozlicza to w deklaracji podatkowej VAT-7 za styczeń br. Fakturę wewnętrzną dotyczącą zwrotu rozlicza w pozycjach „Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów” i „Podatek należny” ze znakiem minus oraz w pozycjach „Nabycie towarów i usług pozostałych” i „Podatek naliczony”, również ze znakiem minus.
Przykład
Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w listopadzie 2004 r. Wartość transakcji po przeliczeniu na złote kwot określonych na fakturze wyrażonych w walucie obcej opiewała na kwotę netto 200 000 zł, VAT należny – 44 000 zł. W tym samym miesiącu uregulował płatność za fakturę i odprowadził podatek należny, który jednocześnie odliczył. Następnie dokonał zwrotu pewnej części zakupionej partii towarów kontrahentowi z Francji. W związku z tym francuski kontrahent wystawił fakturę korygującą. Ostateczna faktura, którą polski podatnik powinien uwzględnić w swoich rozliczeniach, po przeliczeniu na złote, opiewała na wartość netto 80 000 zł i podatek VAT 17 600 zł. Podatnik otrzymał ją w styczniu br. W tej sytuacji powinien rozliczyć fakturę korygującą w miesiącu jej otrzymania od kontrahenta z Francji, czyli w styczniu br. Fakturę wewnętrzną dotyczącą zwrotu rozlicza w deklaracji VAT-7 za styczeń br. w pozycji 30 „Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów” (–) 120 000 zł i w pozycji 31 „Podatek należny” (–) 26 400 zł oraz w pozycji 43 „Nabycie towarów i usług pozostałych” (–) 120 000 zł i w pozycji 44 „Podatek naliczony” (–) 26 400 zł.
Magdalena Jabłecka
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 53, poz. 545
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2705


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK