| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu kwot wyrażonych na fakturze korygującej

Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu kwot wyrażonych na fakturze korygującej

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Jeśli podatnik otrzyma fakturę korygującą od zagranicznego kontrahenta, przy dokonywaniu przeliczeń z waluty obcej na złote powinien przyjąć kurs NBP z daty wystawienia faktury korygującej przez zagranicznego sprzedawcę.

W listopadzie 2004 r. zakupiliśmy towary z Niemiec i rozliczyliśmy w deklaracji podatkowej VAT-7 za listopad 2004 r. Niektóre towary okazały się wadliwe, więc w styczniu br. dokonaliśmy ich zwrotu. W tym samym miesiącu otrzymaliśmy fakturę korygującą. W jaki sposób mamy teraz dokonać korekty? Z jakiego dnia zastosować średni kurs NBP? Czy z dnia wystawienia faktury pierwotnej?
Zpytania wynika, że Czytelnik, wystawiając fakturę wewnętrzną i dokonując odliczenia podatku należnego i naliczonego, zastosował kurs z dnia wystawienia faktury pierwotnej przez niemieckiego kontrahenta. Jednocześnie dokonał rozliczenia tej transakcji w deklaracji podatkowej VAT-7 za listopad 2004 r., uwzględniając w niej podatek naliczony i należny wynikający z faktury wewnętrznej.
Ewidencja VAT, którą podatnik ma obowiązek prowadzić, powinna uwzględniać wszystkie zawierane przez niego transakcje. Natomiast deklaracja VAT-7 powinna być odzwierciedleniem ewidencji. Dlatego w przypadku jakichkolwiek reklamacji i zwrotów towarów, w wyniku czego podatnik otrzymuje fakturę korygującą, powinien on skorygować swoje rozliczenie, tym bardziej jeśli rozliczył się w tym zakresie z urzędem skarbowym.
Deklaracja VAT-7, którą podatnik VAT rozliczający się w okresach miesięcznych składa do urzędu skarbowego, powinna stanowić odzwierciedlenie ewidencji VAT.
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Jeśli podatnik podatku od wartości dodanej wystawi fakturę wcześniej niż w terminie, o którym mowa, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
Podstawą opodatkowania wewnątrz-wspólnotowego nabycia jest kwota, jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić sprzedawcy. Nabywający ma również obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną i wykazać w niej podatek należny. Taką fakturę należy także ująć w ewidencji VAT. Trzeba zaznaczyć, że zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego do odliczenia.
Podstawę opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów stanowi kwota, jaką nabywca ma obowiązek zapłacić sprzedawcy.
Z pytania wynika, że faktura, którą otrzymał polski nabywca uwzględniała kwoty wyrażone w walucie obcej. Zasady prawidłowego przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej na złote, reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisem § 37 rozporządzenia, jeżeli kwoty wyrażone na fakturze są w walucie obcej, to przelicza się je na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Przy czym faktura musi być wystawiona w terminie, w jakim podatnik był zobowiązany to uczynić. W sytuacji gdy faktury nie wystawiono, podatnik przy przeliczaniu waluty obcej na złote powinien wziąć pod uwagą wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK