| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu kwot wyrażonych na fakturze korygującej

Jaki kurs przyjąć przy przeliczaniu kwot wyrażonych na fakturze korygującej

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Jeśli podatnik otrzyma fakturę korygującą od zagranicznego kontrahenta, przy dokonywaniu przeliczeń z waluty obcej na złote powinien przyjąć kurs NBP z daty wystawienia faktury korygującej przez zagranicznego sprzedawcę.

W listopadzie 2004 r. zakupiliśmy towary z Niemiec i rozliczyliśmy w deklaracji podatkowej VAT-7 za listopad 2004 r. Niektóre towary okazały się wadliwe, więc w styczniu br. dokonaliśmy ich zwrotu. W tym samym miesiącu otrzymaliśmy fakturę korygującą. W jaki sposób mamy teraz dokonać korekty? Z jakiego dnia zastosować średni kurs NBP? Czy z dnia wystawienia faktury pierwotnej?
Zpytania wynika, że Czytelnik, wystawiając fakturę wewnętrzną i dokonując odliczenia podatku należnego i naliczonego, zastosował kurs z dnia wystawienia faktury pierwotnej przez niemieckiego kontrahenta. Jednocześnie dokonał rozliczenia tej transakcji w deklaracji podatkowej VAT-7 za listopad 2004 r., uwzględniając w niej podatek naliczony i należny wynikający z faktury wewnętrznej.
Ewidencja VAT, którą podatnik ma obowiązek prowadzić, powinna uwzględniać wszystkie zawierane przez niego transakcje. Natomiast deklaracja VAT-7 powinna być odzwierciedleniem ewidencji. Dlatego w przypadku jakichkolwiek reklamacji i zwrotów towarów, w wyniku czego podatnik otrzymuje fakturę korygującą, powinien on skorygować swoje rozliczenie, tym bardziej jeśli rozliczył się w tym zakresie z urzędem skarbowym.
Deklaracja VAT-7, którą podatnik VAT rozliczający się w okresach miesięcznych składa do urzędu skarbowego, powinna stanowić odzwierciedlenie ewidencji VAT.
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Jeśli podatnik podatku od wartości dodanej wystawi fakturę wcześniej niż w terminie, o którym mowa, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
Podstawą opodatkowania wewnątrz-wspólnotowego nabycia jest kwota, jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić sprzedawcy. Nabywający ma również obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną i wykazać w niej podatek należny. Taką fakturę należy także ująć w ewidencji VAT. Trzeba zaznaczyć, że zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego do odliczenia.
Podstawę opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów stanowi kwota, jaką nabywca ma obowiązek zapłacić sprzedawcy.
Z pytania wynika, że faktura, którą otrzymał polski nabywca uwzględniała kwoty wyrażone w walucie obcej. Zasady prawidłowego przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej na złote, reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisem § 37 rozporządzenia, jeżeli kwoty wyrażone na fakturze są w walucie obcej, to przelicza się je na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Przy czym faktura musi być wystawiona w terminie, w jakim podatnik był zobowiązany to uczynić. W sytuacji gdy faktury nie wystawiono, podatnik przy przeliczaniu waluty obcej na złote powinien wziąć pod uwagą wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »