| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy wydatki na szkolenie wspólnika są kosztem uzyskania przychodu

Kiedy wydatki na szkolenie wspólnika są kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na udziałowców: Do kosztów podatkowych można zaliczyć wydatki na szkolenie udziałowców, jeśli pełnią oni również funkcje członków zarządu, np. na podstawie powołania.

Spółka sfinansowała szkolenia wspólników będących jednocześnie członkami zarządu spółki w wyniku powołania. Czy wydatki z tytułu szkoleń spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Nie uznaje się za koszt uzyskania przychodu wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów (art. 16 ust. 1 pkt 38 updop).
Gdyby zatem osoby skierowane na szkolenia były tylko udziałowcami, a nie pracownikami, to rzeczywiście wydatki z tytułu tych szkoleń należałoby uznać za jednostronne świadczenia na rzecz udziałowców.
Gdyby osoby skierowane na szkolenia były tylko udziałowcami, a nie pracownikami, to wydatki z tytułu ich szkoleń należałoby uznać za jednostronne świadczenia na rzecz udziałowców.
Osoby te są jednak również członkami zarządu spółki. Wprawdzie nie są to pracownicy, lecz wykonują swoje funkcje zarządzania spółką na podstawie powołania. A zatem przepis art. 16 ust. 1 pkt 38 updop nie powinien mieć do nich zastosowania. Wydatki na szkolenia są bowiem poniesione na członków zarządu i związane z wykonywaniem przez te osoby funkcji członków zarządu.
Niestety, nie można wykluczyć, że organy podatkowe mogą próbować kwestionować przedstawioną wykładnię.
Gdyby jednak przyjąć, że do członka zarządu z powołania będącego udziałowcem miałby zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 38 updop, to można by również zakwestionować koszty wynagrodzenia z tytułu pełnienia przez tego udziałowca funkcji jako członka zarządu. Dochodziłoby wówczas do paradoksu, że wynagrodzenie członka zarządu z powołania, gdyby nie był on udziałowcem, mogłoby być zaliczone do kosztów podatkowych, a wynagrodzenie członka zarządu z powołania, posiadającego choćby 1% udziałów, już nie mogłoby być zaliczone do kosztów.
Takie stanowisko byłoby sprzeczne z zasadą racjonalności ustawodawcy i ze zdrowym rozsądkiem. Byłaby to dyskryminacja tych, którzy posiadają jakiekolwiek udziały, czasem również otrzymane w nagrodę za dobrze pełnioną funkcję.
Krzysztof Lis
Podstawa prawna
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »