| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie należności przekazywanych za granicę z tytułu transakcji zabezpieczających

Opodatkowanie należności przekazywanych za granicę z tytułu transakcji zabezpieczających

Transakcje swapowe: Należności wypłacane między kontrahentami z różnych krajów z tytułu zawartej przez nich transakcji swap nie są odsetkami w rozumieniu przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie są też odsetkami, od których płatnik byłby obowiązany potrącać podatek dochodowy w wysokości 20%.

Czy do wypłaty oprocentowania transakcji typu swap na rzecz kontrahenta zagranicznego mają zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz dotyczącego odsetek art. 11 odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska?
Podmioty zagraniczne, które na terytorium Polski uzyskują dochody m.in. z odsetek, płacą w Polsce podatek dochodowy, wynoszący 20% przychodu (art. 21 ust. 1 pkt 1 updop). Obowiązanym do potrącenia podatku jest podmiot polski dokonujący wypłaty takich należności (art. 26 ust. 1 updop). Płatnik powinien potrącić podatek uwzględniając również postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak należności wypłacane w związku z transakcjami typu swap nie powinny być traktowane jako „odsetki” w rozumieniu tych umów.
Należności wypłacane w związku z transakcjami typu swap nie powinny być traktowane jako „odsetki” w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Wskazuje na to przygotowany przez Organizację Współpracy i Rozwoju (OECD) Komentarz do Modelowej konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku. W wyjaśnieniach do art. 11 ust. 3 stwierdzono, że definicja odsetek zawarta w pierwszym zdaniu ust. 3 nie ma zazwyczaj zastosowania do płatności dokonanych z tytułu pewnych rodzajów nietradycyjnych dokumentów finansowych, w których nie występuje pojęcie wierzytelności (np. odsetki od transakcji swapowych).
Również Ministerstwo Finansów w piśmie z 11 lipca 2000 r. (nr PB4/AK-802-364/45/00) zajęło stanowisko, że należności wypłacane między kontrahentami z różnych krajów z tytułu zawartej przez nich transakcji swap nie są odsetkami w rozumieniu przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Do należności wynikających z umów swap nie będą miały zatem zastosowania przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, a w konsekwencji nie ma obowiązku potrącania 20-procentowego podatku od tych należności. (o swapach zob. Międzynarodowy rynek finansowy jako źródło pozyskania kapitału, „ABC finansów”, dodatek do SFK 48/2004).
Patrycja Nowak
Podstawa prawna
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK