| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie należności przekazywanych za granicę z tytułu transakcji zabezpieczających

Opodatkowanie należności przekazywanych za granicę z tytułu transakcji zabezpieczających

Transakcje swapowe: Należności wypłacane między kontrahentami z różnych krajów z tytułu zawartej przez nich transakcji swap nie są odsetkami w rozumieniu przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie są też odsetkami, od których płatnik byłby obowiązany potrącać podatek dochodowy w wysokości 20%.

Czy do wypłaty oprocentowania transakcji typu swap na rzecz kontrahenta zagranicznego mają zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz dotyczącego odsetek art. 11 odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska?
Podmioty zagraniczne, które na terytorium Polski uzyskują dochody m.in. z odsetek, płacą w Polsce podatek dochodowy, wynoszący 20% przychodu (art. 21 ust. 1 pkt 1 updop). Obowiązanym do potrącenia podatku jest podmiot polski dokonujący wypłaty takich należności (art. 26 ust. 1 updop). Płatnik powinien potrącić podatek uwzględniając również postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak należności wypłacane w związku z transakcjami typu swap nie powinny być traktowane jako „odsetki” w rozumieniu tych umów.
Należności wypłacane w związku z transakcjami typu swap nie powinny być traktowane jako „odsetki” w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Wskazuje na to przygotowany przez Organizację Współpracy i Rozwoju (OECD) Komentarz do Modelowej konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku. W wyjaśnieniach do art. 11 ust. 3 stwierdzono, że definicja odsetek zawarta w pierwszym zdaniu ust. 3 nie ma zazwyczaj zastosowania do płatności dokonanych z tytułu pewnych rodzajów nietradycyjnych dokumentów finansowych, w których nie występuje pojęcie wierzytelności (np. odsetki od transakcji swapowych).
Również Ministerstwo Finansów w piśmie z 11 lipca 2000 r. (nr PB4/AK-802-364/45/00) zajęło stanowisko, że należności wypłacane między kontrahentami z różnych krajów z tytułu zawartej przez nich transakcji swap nie są odsetkami w rozumieniu przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Do należności wynikających z umów swap nie będą miały zatem zastosowania przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, a w konsekwencji nie ma obowiązku potrącania 20-procentowego podatku od tych należności. (o swapach zob. Międzynarodowy rynek finansowy jako źródło pozyskania kapitału, „ABC finansów”, dodatek do SFK 48/2004).
Patrycja Nowak
Podstawa prawna
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK