| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Cesja i kompensata wierzytelności a VAT

Cesja i kompensata wierzytelności a VAT

Zakład Energetyki Cieplnej w P. dokonał cesji wierzytelności z tytułu dostaw ciepła dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, na rzecz spółki z o.o. - dostawcy opału dla ZEC P., wobec którego miał dług. Dokonano kompensaty obu wierzytelności. Obie strony transakcji są podatnikami VAT. Czy te czynności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

W opisanym przypadku mamy do czynienia z typową transakcją przelewu wierzytelności, czyli cesją, która jest zdefiniowana w art. 509–519 kodeksu cywilnego. W większości przypadków organy statystyczne klasyfikują te usługi w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w Sekcji J – Usługi pośrednictwa finansowego, Dział 65, podkategoria PKWiU 65.23.10 „Usługi w zakresie pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane”.
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez usługi rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy. W związku z tym przeniesienie praw do wierzytelności, jako niematerialnych praw majątkowych, stanowi świadczenie usług i tym samym podlega opodatkowaniu VAT.
Przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia od opodatkowania usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy znajdują się zwolnione od VAT usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J ex 65–67).
Kompensata stanowi natomiast jedynie formę zapłaty i z tego względu nie podlega opodatkowaniu VAT.
Reasumując, umowa cesji wierzytelności podlega wprawdzie, stosownie do przepisów ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz jest ona usługą zwolnioną od tego podatku.
Sławomir Chmielewski
pracownik urzędu skarbowego
Podstawa prawna:
art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 oraz art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK