| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Cesja i kompensata wierzytelności a VAT

Cesja i kompensata wierzytelności a VAT

Zakład Energetyki Cieplnej w P. dokonał cesji wierzytelności z tytułu dostaw ciepła dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, na rzecz spółki z o.o. - dostawcy opału dla ZEC P., wobec którego miał dług. Dokonano kompensaty obu wierzytelności. Obie strony transakcji są podatnikami VAT. Czy te czynności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

W opisanym przypadku mamy do czynienia z typową transakcją przelewu wierzytelności, czyli cesją, która jest zdefiniowana w art. 509–519 kodeksu cywilnego. W większości przypadków organy statystyczne klasyfikują te usługi w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w Sekcji J – Usługi pośrednictwa finansowego, Dział 65, podkategoria PKWiU 65.23.10 „Usługi w zakresie pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane”.
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez usługi rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy. W związku z tym przeniesienie praw do wierzytelności, jako niematerialnych praw majątkowych, stanowi świadczenie usług i tym samym podlega opodatkowaniu VAT.
Przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia od opodatkowania usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy znajdują się zwolnione od VAT usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J ex 65–67).
Kompensata stanowi natomiast jedynie formę zapłaty i z tego względu nie podlega opodatkowaniu VAT.
Reasumując, umowa cesji wierzytelności podlega wprawdzie, stosownie do przepisów ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz jest ona usługą zwolnioną od tego podatku.
Sławomir Chmielewski
pracownik urzędu skarbowego
Podstawa prawna:
art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 oraz art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK