| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wydatki związane z likwidacją spółki jako koszt

Wydatki związane z likwidacją spółki jako koszt

Spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji. W związku z tym poniosła koszty obsługi notarialnej, sądowej i ogłoszeń w prasie dotyczących swojej likwidacji. Poniosła również wydatek na wynagrodzenie likwidatora, zakup pieczątki z adnotacją "w likwidacji". Wydatki zmierzają do zakończenia bytu spółki, a niewielkie przychody powstają tylko z odsetek od środków pieniężnych na rachunku bankowym. Czy wydatki te są kosztem uzyskania?

Rozwiązanie spółki z o.o. następuje po przeprowadzeniu likwidacji z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Spółka postawiona w stan likwidacji dalej istnieje i funkcjonuje oraz zachowuje osobowość prawną aż do ukończenia likwidacji. Spółka nabywa bowiem osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego, a traci ją dopiero po wykreśleniu z tego rejestru. Nie można skutecznie zakończyć działalności spółki bez przeprowadzenia procesu jej likwidacji. Jest to etap niezbędny do wygaszenia działalności spółki. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p.) w art. 15 ust. 1 stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.
W rozpatrywanej sprawie można stwierdzić, że drugi warunek jest spełniony, gdyż wydatki, o których mowa w treści pytania, nie zostały przez ustawodawcę zaliczone do katalogu negatywnego – wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Natomiast brak bezpośredniego związku poniesionych wydatków z przychodami nie przesądza z góry o tym, że dany koszt nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.
Istnieją koszty, które nie są bezpośrednio ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, lecz są związane z ogólną działalnością firmy. Do wydatków tych zaliczamy np. koszty poniesione na badanie sprawozdań, obsługę kontroli, jak również wydatki związane z likwidacją spółki.
Opisane w pytaniu koszty obsługi notarialnej, sądowej, wynagrodzenie likwidatora i ogłoszeń w prasie dotyczących likwidacji służą prawidłowemu funkcjonowaniu spółki. Działalność nie będzie mogła zostać zakończona, jeżeli tych wydatków się nie poniesie i stanowią one koszt uzyskania przychodu z chwilą poniesienia i prawidłowego udokumentowania. Takie stanowisko sformułowało również Ministerstwo Finansów w piśmie z 10 czerwca 2002 roku (nr PB3/GM-8214-127/02) opublikowanym w Biuletynie Skarbowym 2002/5/18: „Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (...) w art. 15 ust. 1 stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Każdy więc wydatek spełniający powyższą definicję podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy.
W odniesieniu do kosztów, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia”.
Maria Dolna-Ciemniakowska
doradca podatkowy
Podstawa prawna:
art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK