| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rozliczanie podatku z faktur od zagranicznego kontrahenta

Rozliczanie podatku z faktur od zagranicznego kontrahenta

Podatnik otrzymuje faktury w walucie obcej dotyczące usług, które stanowią dla niego import usług. Do zarachowania faktur w koszty uzyskania przychodów przelicza się ich wartość według kursu z dnia załadunku. Do wystawienia faktury wewnętrznej (zbiorczej) na koniec miesiąca z tytułu importu usług, do ustalenia podstawy opodatkowania VAT podatnik przelicza kwoty wyrażone w walutach obcych według kursu z dnia powstania obowiązku podatkowego. Czy przyjęty sposób rozliczania jest prawidłowy? Czy dla zarachowania kosztów uzyskania przychodów w księgach podatkowych podatnik musi kwoty wyrażone w walutach obcych przeliczać wg kursu z dnia wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta?

Kwestie poruszone w pytaniu dotyczą rachowania podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego. Przepisy dotyczące obu podatków przewidują odrębne regulacje dotyczące przeliczania kwot VAT oraz przeliczania wartości usługi na potrzeby zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku VAT kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według kursu średniego tej waluty ogłaszanego przez NBP na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik ma obowiązek ją wystawić. W przypadku wystawienia faktury w sobotę lub niedzielę, lub każdy inny dzień, w którym kurs średni nie został ogłoszony, przyjmuje się kurs wymiany wyliczony i ogłoszony ostatnio. W przypadku braku wystawienia faktury w terminie, dla przeliczenia faktury na złote przyjmuje się kurs średni NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Zasady te znajdują również zastosowanie w przypadku importu usług. Z przedstawionego stanu faktycznego oraz powyższych przepisów można wnioskować, że podatnik dokonuje prawidłowych rozliczeń na potrzeby VAT.
Co do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów w zakresie podatku dochodowego, należy je rozliczyć według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztu (faktury). Jeżeli pomiędzy dniem zarachowania a dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio się podwyższa lub obniża o różnicę wynikającą z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzysta podatnik, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztu. Regułę tę należy zastosować dla rozliczeń w zakresie podatku dochodowego.
Grzegorz Gałacki
radca prawny Kancelaria Hananim Galacki w Konstancinie-Jeziornie
Podstawa prawna:
§ 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.),
art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.),
art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK