| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rozliczanie podatku z faktur od zagranicznego kontrahenta

Rozliczanie podatku z faktur od zagranicznego kontrahenta

Podatnik otrzymuje faktury w walucie obcej dotyczące usług, które stanowią dla niego import usług. Do zarachowania faktur w koszty uzyskania przychodów przelicza się ich wartość według kursu z dnia załadunku. Do wystawienia faktury wewnętrznej (zbiorczej) na koniec miesiąca z tytułu importu usług, do ustalenia podstawy opodatkowania VAT podatnik przelicza kwoty wyrażone w walutach obcych według kursu z dnia powstania obowiązku podatkowego. Czy przyjęty sposób rozliczania jest prawidłowy? Czy dla zarachowania kosztów uzyskania przychodów w księgach podatkowych podatnik musi kwoty wyrażone w walutach obcych przeliczać wg kursu z dnia wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta?

Kwestie poruszone w pytaniu dotyczą rachowania podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego. Przepisy dotyczące obu podatków przewidują odrębne regulacje dotyczące przeliczania kwot VAT oraz przeliczania wartości usługi na potrzeby zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku VAT kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według kursu średniego tej waluty ogłaszanego przez NBP na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik ma obowiązek ją wystawić. W przypadku wystawienia faktury w sobotę lub niedzielę, lub każdy inny dzień, w którym kurs średni nie został ogłoszony, przyjmuje się kurs wymiany wyliczony i ogłoszony ostatnio. W przypadku braku wystawienia faktury w terminie, dla przeliczenia faktury na złote przyjmuje się kurs średni NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Zasady te znajdują również zastosowanie w przypadku importu usług. Z przedstawionego stanu faktycznego oraz powyższych przepisów można wnioskować, że podatnik dokonuje prawidłowych rozliczeń na potrzeby VAT.
Co do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów w zakresie podatku dochodowego, należy je rozliczyć według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztu (faktury). Jeżeli pomiędzy dniem zarachowania a dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio się podwyższa lub obniża o różnicę wynikającą z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzysta podatnik, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztu. Regułę tę należy zastosować dla rozliczeń w zakresie podatku dochodowego.
Grzegorz Gałacki
radca prawny Kancelaria Hananim Galacki w Konstancinie-Jeziornie
Podstawa prawna:
§ 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.),
art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.),
art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK