| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > VAT od opakowań zwrotnych

VAT od opakowań zwrotnych

Jaka stawka VAT obowiązuje w obrocie opakowaniami zwrotnymi? Jaki był stan prawny w tej materii przed 1 maja 2004 r.?

Zarówno w ustawie o VAT, jak i w przepisach wykonawczych do ustawy brak jest regulacji, które przewidywałyby odnośnie do obrotu opakowaniami zwrotnymi stawkę podatku niższą od podstawowej czy zwolnienie przedmiotowe. A zatem dostawa takich opakowań opodatkowana jest według 22-proc. stawki VAT również wtedy, gdy nie są to nowe opakowania, sprzedawane przez producentów i importerów.
Jeśli natomiast w opakowaniu dostarczany jest towar, wartość opakowania wlicza się do podstawy opodatkowania tego towaru, jaką jest obrót. Opakowanie to powinno więc być opodatkowane stawką VAT właściwą dla danego towaru sprzedawanego w tym opakowaniu. Przepis art. 29 ust. 1 ustawy o VAT stanowi bowiem, że obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, zaś kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, w tym także odpłatność za opakowanie zwrotne.
Podatnik ma przy tym prawo obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy zakupie opakowań zwrotnych, które będzie następnie wydawał kontrahentom za kaucją. Opakowania te są bowiem wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Prawo obniżenia VAT należnego, o którym mowa, przysługuje również odbiorcy towarów, który nie zwrócił opakowań w terminie i w związku z tym otrzymał od sprzedawcy fakturę VAT za opakowania.
Anna Piszcz
Podstawa prawna:
§ 44 i § 67 ust. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 z późn.zm.),
§ 22 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971),
art. 29 ust. 1, art. 41 ust. 1 oraz art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK