| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > VAT od opakowań zwrotnych

VAT od opakowań zwrotnych

Jaka stawka VAT obowiązuje w obrocie opakowaniami zwrotnymi? Jaki był stan prawny w tej materii przed 1 maja 2004 r.?

Zarówno w ustawie o VAT, jak i w przepisach wykonawczych do ustawy brak jest regulacji, które przewidywałyby odnośnie do obrotu opakowaniami zwrotnymi stawkę podatku niższą od podstawowej czy zwolnienie przedmiotowe. A zatem dostawa takich opakowań opodatkowana jest według 22-proc. stawki VAT również wtedy, gdy nie są to nowe opakowania, sprzedawane przez producentów i importerów.
Jeśli natomiast w opakowaniu dostarczany jest towar, wartość opakowania wlicza się do podstawy opodatkowania tego towaru, jaką jest obrót. Opakowanie to powinno więc być opodatkowane stawką VAT właściwą dla danego towaru sprzedawanego w tym opakowaniu. Przepis art. 29 ust. 1 ustawy o VAT stanowi bowiem, że obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, zaś kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, w tym także odpłatność za opakowanie zwrotne.
Podatnik ma przy tym prawo obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy zakupie opakowań zwrotnych, które będzie następnie wydawał kontrahentom za kaucją. Opakowania te są bowiem wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Prawo obniżenia VAT należnego, o którym mowa, przysługuje również odbiorcy towarów, który nie zwrócił opakowań w terminie i w związku z tym otrzymał od sprzedawcy fakturę VAT za opakowania.
Anna Piszcz
Podstawa prawna:
§ 44 i § 67 ust. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 z późn.zm.),
§ 22 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971),
art. 29 ust. 1, art. 41 ust. 1 oraz art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK