| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > VAT od opakowań zwrotnych

VAT od opakowań zwrotnych

Jaka stawka VAT obowiązuje w obrocie opakowaniami zwrotnymi? Jaki był stan prawny w tej materii przed 1 maja 2004 r.?

Przed 1 maja 2004 r.
Paragraf 67 ust. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT stanowił, że sprzedaż, z wyłączeniem eksportu, towarów, które mogą być użyte jako opakowania zwrotne, z wyjątkiem nowych opakowań sprzedawanych przez producentów i importerów, jest zwolniona z opodatkowania VAT. Natomiast § 44 ww. rozporządzenia stanowił, że w przypadku gdy podatnik sprzeda towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury. Z przepisów tych wynikało więc, że opakowania zwrotne (towary, które mogły być użyte jako opakowania zwrotne) podlegały podatkowi, gdy były nowe i sprzedawane przez ich producenta lub importera.
Sprzedaż opakowań zwrotnych (opodatkowaną i zwolnioną) należało dokumentować fakturą VAT. Kaucję za opakowania zwrotne można było przy tym zamieszczać w fakturze VAT dotyczącej sprzedanych w opakowaniach zwrotnych towarów, ale nie w jej treści obowiązkowej, lecz ewentualnie pod nią. Obrót opakowaniami zwrotnymi mógł być udokumentowany również w inny sposób, tzn. innego rodzaju dowodami księgowymi (tak pismo Urzędu Skarbowego w Zgierzu z 7 lipca 2003 r. nr III/446-1593/03). Kaucje za opakowania zwrotne nie stanowiły obrotu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Nie wykazywano ich w ewidencji sprzedaży, a tym samym w deklaracjach VAT-7 (tak pismo Urzędu Skarbowego w Pabianicach z 5 marca 2003 r. nr US III VAT/135/2003/RD).
Po 1 maja 2004 r.
Od 1 maja 2004 r. zgodnie z § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, (...), jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Nieuwzględnienie wartości opakowania zwrotnego oznacza, że podatnik nie wykazuje obrotu z tego tytułu, a zatem nie powstaje u niego obowiązek podatkowy. Wydaje się, że rozwiązanie to wzorowane jest na przepisach Szóstej Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich, która pozwala wyłączyć wartość opakowania zwrotnego z podstawy opodatkowania.
Jednakże w przypadku niezwrócenia przez odbiorcę opakowań, o których mowa wyżej, podatnik nie później niż 7 dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań, wystawia fakturę dokumentującą kwotę należności za opakowania. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań. Dopiero w tym momencie u podatnika pojawia się obrót odpowiadający wartości opakowania zwrotnego.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »