| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dane porównawcze w rachunku przepływów pieniężnych

Dane porównawcze w rachunku przepływów pieniężnych

Spółka z o.o. sporządza sprawozdanie finansowe za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2004 r. W związku ze znacznym wzrostem rozmiarów spółki jest ona zobowiązana do sporządzenia w bieżącym roku rachunku przepływów pieniężnych. W poprzednim roku obrotowym spółka nie podlegała obowiązkowi sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych i w związku z tym nie sporządziła ona tej części sprawozdania finansowego. Pojawia się jednak pytanie, czy spółka ma obowiązek przedstawić w bieżącym roku obrotowym również dane porównywalne do rachunku przepływów pieniężnych za rok bieżący. Dane porównywalne obejmowałyby dane za poprzedni rok obrotowy, co w konsekwencji oznaczałoby konieczność sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych za poprzedni rok obrotowy.

Obowiązujące przepisy o rachunkowości stanowią, że opisana w pytaniu spółka powinna przedstawić dane porównawcze do sporządzanego po raz pierwszy za ten rok obrotowy rachunku przepływów pieniężnych.
WYJAŚNIENIE:
Wartość informacyjna danych sprawozdawczych umieszczonych w sprawozdaniu finansowym jednostki znacznie wzrasta, jeżeli jest możliwe porównanie ich z odpowiednimi danymi, na przykład o stanie aktywów i pasywów lub przychodach i kosztach za poprzedni rok obrotowy, czyli z danymi porównawczymi. Zamieszczenie przez jednostkę w sprawozdaniu finansowym danych porównawczych pozwala zwiększyć wartość informacyjną sprawozdań finansowych, a w szczególności możliwe staje się określenie dynamiki zdarzeń i zmian struktury, a także ułatwia znacznie ocenę sytuacji majątkowej, finansowej i wynikowej danej jednostki.
Zasady sporządzania sprawozdań finansowych przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również uregulowania dotyczące wymagań odnoszących się do poszczególnych części składowych ich rocznych sprawozdań finansowych zawarte zostały w rozdziale 5 ustawy o rachunkowości Sprawozdania finansowe jednostki.
Zawarte w tym rozdziale przepisy, dotyczące sporządzania poszczególnych części sprawozdania finansowego spółki, czyli bilansu, rachunku zysków i strat, zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych, wskazują, że ustawodawca w pełni docenił znaczenie danych porównawczych i nakazał wykazywanie takich danych – w przypadku stanów – na dzień kończący rok obrotowy bezpośrednio poprzedzający dzień bilansowy, a w przypadku strumieni (przychodów, kosztów, wpływów, wydatków) – za poprzedni rok obrotowy.
Uregulowania dotyczące zasad sporządzania rachunku przepływów pieniężnych zostały zawarte w art. 48b ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem, rachunek przepływów pieniężnych sporządzony metodą bezpośrednią albo pośrednią – zależnie od wyboru dokonanego przez zarząd spółki – wykazuje dane za bieżący i poprzedni rok obrotowy, obejmując informacje ustalone w załączniku numer 1 do ustawy. Zapisy tego artykułu wskazują, że opisana w pytaniu spółka musi przedstawić dane porównawcze do sporządzanego po raz pierwszy za ten rok obrotowy rachunku przepływów pieniężnych.
Warto na koniec zwrócić uwagę, że zgodnie z zawartymi w art. 48b ust. 2 ustawy o rachunkowości uregulowaniami, w przypadku sporządzania przez spółkę rachunku przepływów pieniężnych za inny okres sprawozdawczy aniżeli rok obrotowy, rachunek przepływów pieniężnych należy sporządzić za bieżący okres sprawozdawczy i analogiczny okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 48b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK