| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ulga na Internet

Ulga na Internet

Słyszałam, że będę mogła odliczyć wydatki na Internet, bo wprowadzono taką ulgę. Czy to prawda? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i na jakich zasadach?

Rzeczywiście do katalogu ulg została dodana nowa, tzw. ulga na Internet.
1 stycznia 2005 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.), która wprowadza możliwość odliczenia od dochodu wydatków na Internet. Dodany do art. 26 ust. 1 punkt 6a przewiduje, że podatnicy będą mogli obniżyć kwotę opodatkowania o wydatki poniesione przez nich z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu czy też budynku będącym miejscem zamieszkania podatnika. Wysokość odliczenia jest limitowana i nie może przekraczać w roku podatkowym kwoty 760 zł. Odliczenie będzie dokonywane od dochodu podatnika, czyli tak, jak ma to miejsce przy darowiznach na działalność pożytku publicznego, czy cele kultu religijnego.
Należy jednak pamiętać, że w kwocie odliczenia będą mogły się znaleźć tylko wydatki faktycznie poniesione na ten cel.
Skorzystanie z możliwości odliczenia wydatków na Internet będzie możliwe tylko pod warunkiem, że podatnik będzie posiadał odpowiednią dokumentację ich poniesienia. Zgodnie bowiem z treścią art. 26 ust. 7 pkt 1 u.p.d.o.f., wysokość wydatków ustalana będzie na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednak w przypadku odliczeń z tytułu użytkowania sieci Internet, odliczenie będzie można zastosować, jeżeli wysokość wydatków zostanie udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, czyli fakturą VAT.
Należy pamiętać, że odliczenie takie będzie możliwe w przypadku prywatnych osób fizycznych korzystających z Internetu.
Na marginesie można dodać, że osoby, które korzystają z Internetu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, poniesione na ten cel wydatki będą mogły zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Będą też mogły odliczyć VAT. Jednak wówczas osoby takie nie będą mogły skorzystać z odliczenia w ramach nowej ulgi.
Pamiętajmy, że jest to nowa ulga, która obowiązuje od początku tego roku, w związku z czym wszelkie odliczenia będą mogły mieć miejsce dopiero w rozliczeniach za 2005 r. Jednak już teraz warto pamiętać o zbieraniu odpowiedniej dokumentacji i zatroszczyć się o to, by dostawca usług w zakresie dostępu do Internetu wystawił nam właściwą fakturę potwierdzającą nasze wydatki na ten cel.
Anna Korotyńska
Podstawa prawna:
•  ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176),
•  ustawa z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 263, poz. 2619).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »