| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie próbek

Opodatkowanie próbek

Zajmuję się sprzedażą perfum, szamponów itp. Kupuję w hurtowni próbki, na które otrzymuję 100% rabat. Pragnę dodać, że próbki są dołączane do każdego sprzedawanego kosmetyku. Czy muszę zapłacić VAT od tych próbek?

Nie ma takiego obowiązku.
WYJAŚNIENIE:
Jak Pan zapewne wie, VAT podlega odpłatna dostawa towarów. Definiowana jest ona jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Rozumiemy przez nią także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Ustawodawca wyłączył spod VAT bezpłatne przekazywanie prezentów o małej wartości i próbek, ich przekazanie (wręczenie) wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Należy uznać, że przekazanie próbek dołączanych do każdego sprzedawanego kosmetyku związane jest bezpośrednio z prowadzonym przez Pana przedsiębiorstwem. W konsekwencji takie przekazanie nie może być opodatkowane VAT.
W ustawie o VAT zostało zdefiniowane pojęcie próbki. Rozumiemy przez nią najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy. Niezależnie od tego, czy dołączana próbka zawiera niewielką ilość wody toaletowej, kremu lub odżywki, z pewnością będzie ona spełniała wymogi, jakie powinna posiadać zdefiniowana w ustawie o VAT próbka. Na przykład jeżeli najmniejsza objętość opakowania wody toaletowej sprzedawanej przez firmę wynosi 30 ml, wówczas każde mniejsze opakowanie, wskazujące jednocześnie, że nie jest to towar przeznaczony do obrotu, będzie mogło być uznane za próbkę.
Sam fakt nieodpłatnego przekazania próbki powoduje, że ta czynność nie jest objęta przepisami o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega bowiem odpłatna dostawa towarów. Wszelkie nieodpłatne dostawy (przekazania) nie podlegają VAT. Z tego powodu dostarczanie próbek powinno odbywać się w formie bezpłatnego przekazania, a nie przez sprzedaż towaru ze 100% rabatem. Należy też zwrócić uwagę na pewne udogodnienia. Mianowicie w przypadku próbek nie jest konieczne ewidencjonowanie przekazanych próbek, tak jak to ma miejsce przy prezentach o małej wartości. Nie ma też kwoty ograniczającej ilość przekazywanych próbek jako niepodlegających opodatkowaniu.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 7 ust. 2 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).
Luiza Boczek
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »