| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Porady prawne

Prawidłowa klasyfikacja statystyczna

Aktualizacja: 28.11.2005

Jestem szefem firmy handlowej. Mam wątpliwości co do prawidłowości klasyfikowania niektórych rodzajów towarów zakupywanych przez moją firmę. Czy mogę zdać się na to, by moi dostawcy, którzy są bezpośrednimi producentami tych towarów, dokonali prawidłowej klasyfikacji PKWiU? Kto odpowiada w świetle rozliczeń VAT za nieprawidłowe zaklasyfikowanie towaru, moja firma czy producenci, od których kupuję towary? »

Podział kosztów

Aktualizacja: 28.11.2005

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności jest świadczenie usług hotelowych. Żona zawiesiła swoją działalność. Posiadamy też rozdzielność majątkową. Jednak przed rozdzieleniem majątku i w czasie, gdy również żona prowadziła działalność gospodarczą, kupiliśmy budynek hotelowy. Czy wydatki na remont lub ulepszenie ponoszone przez moją firmę można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy należy je dzielić w zależności od posiadanego udziału w budynku? »

Ewidencja - rejestry zakupu i sprzedaży

Aktualizacja: 28.11.2005

Zakładamy nową firmę i samodzielnie będziemy prowadzić księgowość. Chcielibyśmy wiedzieć, czy w przepisach prawnych istnieją szczegółowe regulacje co do tego, jak ma wyglądać ewidencja VAT, czy są obowiązujące wzory rejestrów zakupu i rejestrów sprzedaży? Znane nam programy informatyczne obsługujące księgowość firmy oferują niemal takie same wzory rejestrów. »

Kiedy korygować informacje podsumowujące przy fakturach korygujących dostawę i nabycie wewnątrzwspólnotowe

Aktualizacja: 25.11.2005

Korekty dostaw wewnątrzwspólnotowych ujmuje się w deklaracji VAT i informacji podsumowującej w miesiącu wystawienia faktury korygującej. Jak należy postąpić w przypadku korekty (noty kredytowej) nabycia wewnątrzwspólnotowego od kontrahenta unijnego? Czy rzeczywiście są różne terminy ujęcia korekt w przypadku dostawy i nabycia wewnątrzwspólnotowego? »

Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży udziałów w spółce

Aktualizacja: 24.11.2005

Czy dochody ze sprzedaży udziałów w spółce przez fundację, której celem statutowym jest m.in. prowadzenie domów pomocy społecznej, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b updop w części przeznaczonej na budowę domu spokojnej starości? »

Odliczenie VAT z faktury otrzymanej faksem

Aktualizacja: 25.11.2005

Nasza firma otrzymała fakturę VAT faksem w sierpniu. Oryginał tej faktury dotarł do naszej firmy dopiero we wrześniu. Główna księgowa podjęła decyzję o nieodliczaniu VAT z faksu faktury (czyli w sierpniu), chociaż kwota podatku naliczonego była dla naszej firmy znacząca. Odliczenia podatku naliczonego dokonano dopiero we wrześniu, czyli w miesiącu faktycznego otrzymania faktury oryginalnej. Czy główna księgowa postąpiła słusznie? Czy mogliśmy odliczyć VAT już w rozliczeniu za sierpień? »

Przychody z działalności gospodarczej a zwolnienie od podatku dochodowego

Aktualizacja: 24.11.2005

Celem statutowym naszego stowarzyszenia jest działalność kulturalna, oświatowa, wspieranie inicjatyw społecznych i dobroczynności. Stowarzyszenie zamierza podjąć działalność gospodarczą. Czy stowarzyszenie będzie mogło nadal stosować zwolnienie wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 4 updop? Czy stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług na rzecz swoich członków korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych? »

Czy podmiot zwolniony z VAT przy likwidacji działalności musi składać zgłoszenie VAT-Z i remanent likwidacyjny

Aktualizacja: 24.11.2005

Jeśli podatnik (niebędący podatnikiem VAT, bo nie złożył deklaracji VAT-R) zawiesza działalność gospodarczą i po 10 miesiącach nieuzyskiwania żadnego przychodu zdecydował, że chce zamknąć działalność, powinien złożyć deklaracje VAT-Z (wykreślenie z rejestru), pomimo że nie jest VAT-owcem? Jaką deklarację powinien złożyć i co z remanentem likwidacyjnym? »

Czy wydatki na używanie samochodu na podstawie umowy najmu i użyczenia są kosztem podatkowym

Aktualizacja: 24.11.2005

Nasza spółka zalicza bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty (tj. koszty benzyny, wynajmu) związane z wynajęciem samochodów przez pracowników w trakcie zagranicznej podróży służbowej. Tak samo postępujemy z samochodami będącymi w użyczeniu, gdy leasingowane samochody są w serwisie. Czy organy skarbowe mogą zakwestionować postępowanie spółki? »

Czy wpływa na VAT obrót papierami wartościowymi

Aktualizacja: 23.11.2005

Firma dokonuje zakupu i sprzedaży papierów wartościowych. Prowadzę działalność niefinansową, a transakcje te wynikają z chęci efektywnego wykorzystania wolnych środków obrotowych. Czy taki obrót zaliczony jest do usług pośrednictwa finansowego i podlega zwolnieniu od VAT? Czy ma to wpływ na rozliczenie podatku naliczonego? »

Czy samochód musi być własnością pracownika

Aktualizacja: 23.11.2005

W prowadzonej działalności pokrywam wydatki związane z wykorzystywaniem samochodów przez moich pracowników. Czy wydatki te mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w sytuacji, gdy niektórzy z pracowników nie są właścicielami wykorzystywanych samochodów? »

Czy odsetki za zwłokę podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 23.11.2005

Jak w świetle obowiązujących przepisów traktować uzyskane odsetki za zwłokę w zapłacie? Spółka - osoba prawna - zawiera umowy z klientami, przewidując znaczne odroczenie terminu płatności, za które zostaną pobrane odsetki w określonej procentowo kwocie. Ponadto zdarza się, że nawet te odroczone terminy bywają niedotrzymane, stąd pojawiają się kolejne odsetki. Czy oba rodzaje odsetek podlegają ustawie o VAT, jeśli zostaną zapłacone? »

Jak przeprowadzać kalkulację kosztów procesów

Aktualizacja: 22.11.2005

Jestem początkującym księgowym, pracuję w dużym przedsiębiorstwie działającym w branży spożywczej. Produkujemy na zapas kilka jednorodnych produktów, które następnie są sprzedawane do kilkudziesięciu klientów hurtowych. Jak w przypadku jednorodnego produktu należy przeprowadzać procesową kalkulację kosztów? »

Jaki VAT od wynajmu mieszkań

Aktualizacja: 22.11.2005

Spółka jawna świadczy usługi najmu lokali na cele mieszkaniowe na rzecz osób fizycznych oraz najmu lokali użytkowych na rzecz podmiotów gospodarczych. Spółka dokumentuje świadczenie usług na rzecz podmiotów gospodarczych, wystawiając faktury VAT ze stawką 22-proc. Jak rozliczyć faktury za remont budynku? Czy świadczenie usług związanych z najmem lokali na cele mieszkaniowe na rzecz osób fizycznych (zwolnionych z VAT) również powinno być dokumentowane fakturami VAT? »

Faktura w księdze

Aktualizacja: 21.11.2005

Zaewidencjonowałem fakturę VAT w ewidencji zakupu VAT w czerwcu 2005 r. Przez omyłkę nie ująłem tej faktury w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Czy mogę zaksięgować tę fakturę przy rozliczeniu rocznym za 2005 r.? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »