| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dzierżawa prywatnej działki jest opodatkowana VAT

Czy dzierżawa prywatnej działki jest opodatkowana VAT

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Jestem VAT-owcem. Jednocześnie wydzierżawiam część działki osobom prowadzącym skup palet. Dzierżawa ta nie jest związana z prowadzoną przeze mnie firmą. Czy moje przychody uzyskane z tytułu dzierżawy podlegają opodatkowaniu VAT?

Tak, przychody uzyskane z tytułu dzierżawy prywatnej działki podlegają opodatkowaniu VAT.

Dzierżawa gruntu stanowi czynność objętą opodatkowaniem VAT. Wynika to z definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie o VAT (art. 15 ust. 2). Zgodnie z tą definicją działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów (towarami są również grunty – art. 2 pkt 6) w sposób ciągły do celów zarobkowych.
Ustawa o VAT inaczej definiuje działalność gospodarczą, niż wynika to z ustawy o podatku dochodowym. Składniki majątku wykorzystywane przez podatnika w działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT nie muszą być jednocześnie składnikami majątku wykorzystywanymi w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej w znaczeniu ustawy o podatku dochodowym. Wynika z tego, że nawet składniki majątku niezwiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą i stanowiące element „prywatnego” majątku mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT. Jedynie w przypadku gdy wykonywana czynność odnosząca się do „prywatnego” majątku (np. sprzedaż nieruchomości) jest wykonywana jednorazowo, bez zamiaru wykonywania jej w sposób częstotliwy, nie uznaje się jej za opodatkowaną VAT.
• art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Ewa Sławińska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK