| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dzierżawa prywatnej działki jest opodatkowana VAT

Czy dzierżawa prywatnej działki jest opodatkowana VAT

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Jestem VAT-owcem. Jednocześnie wydzierżawiam część działki osobom prowadzącym skup palet. Dzierżawa ta nie jest związana z prowadzoną przeze mnie firmą. Czy moje przychody uzyskane z tytułu dzierżawy podlegają opodatkowaniu VAT?

Tak, przychody uzyskane z tytułu dzierżawy prywatnej działki podlegają opodatkowaniu VAT.

Dzierżawa gruntu stanowi czynność objętą opodatkowaniem VAT. Wynika to z definicji działalności gospodarczej zawartej w ustawie o VAT (art. 15 ust. 2). Zgodnie z tą definicją działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów (towarami są również grunty – art. 2 pkt 6) w sposób ciągły do celów zarobkowych.
Ustawa o VAT inaczej definiuje działalność gospodarczą, niż wynika to z ustawy o podatku dochodowym. Składniki majątku wykorzystywane przez podatnika w działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT nie muszą być jednocześnie składnikami majątku wykorzystywanymi w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej w znaczeniu ustawy o podatku dochodowym. Wynika z tego, że nawet składniki majątku niezwiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą i stanowiące element „prywatnego” majątku mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT. Jedynie w przypadku gdy wykonywana czynność odnosząca się do „prywatnego” majątku (np. sprzedaż nieruchomości) jest wykonywana jednorazowo, bez zamiaru wykonywania jej w sposób częstotliwy, nie uznaje się jej za opodatkowaną VAT.
• art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Ewa Sławińska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »