| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy trzeba podpisywać faktury?

Czy trzeba podpisywać faktury?

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na hurtowej sprzedaży owoców i warzyw. Czy według nowej ustawy o VAT na fakturze potrzebny jest podpis sprzedawcy i nabywcy?

Nie. Faktura nie musi już zawierać podpisów sprzedawcy i nabywcy.
Przed 1 maja 2004 r. o podpisie sprzedawcy i nabywcy na fakturach decydował § 35 obowiązującego do 30 kwietnia 2004 r. rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Obecnie nowy § 12 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, nie wymienia wśród danych, które należy zawrzeć na fakturze, podpisu sprzedawcy czy nabywcy. Czy to oznacza, że takiego obowiązku nie ma rzeczywiście? Należy tak uznać. Jednakże ze względów bezpieczeństwa transakcji dobrze by było, aby takie podpisy znalazły się na dokumencie.
Ważne jest, aby istniał podpis sprzedawcy, tak by uniemożliwić zakwestionowanie transakcji. Jest to szczególnie istotne dla nabywcy, który będzie chciał odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury zakupu. Ważny jest też podpis odbiorcy, który może „zapomnieć” zapłacić za dany towar i próbować przekonywać, że transakcji w ogóle nie było. Podpis odbiorcy na fakturze będzie dowodem, że sprzedaż miała miejsce.
Zmiany dotyczące braku konieczności podpisywania faktur spowodowane są dostosowywaniem polskiego prawa do wymogów wynikających z unijnej VI Dyrektywy VAT.
PODSTAWA PRAWNA:
•  § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971).
Luiza Boczek
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »