| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek z faktur za wynajem mieszkań dla pracowników

Czy można odliczyć podatek z faktur za wynajem mieszkań dla pracowników

Jesteśmy firmą szkoleniową. Nasi pracownicy jeżdżą po całej Polsce w celu przeprowadzania szkoleń. Jednocześnie wynajmujemy w poszczególnych miastach mieszkania na czas, w którym oni w nich przebywają, czyli na cele mieszkaniowe dla pracowników. Otrzymujemy z tego tytułu faktury. Czy możemy odliczyć VAT z tych faktur?

Jednym z podstawowych warunków, aby podatnik mógł odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup towarów i usług, jest ich wykorzystanie w celach wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Jak wynika z pytania, świadczycie Państwo usługi szkoleniowe, które, co do zasady, korzystają ze zwolnienia z VAT. Jeśli świadczone usługi są zwolnione, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od żadnych zakupów związanych z tymi usługami.
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów lub usług wykorzystywanych w celach wykonywania czynności opodatkowanych.
Ponadto należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt: zakupiona przez Państwa usługa najmu mieszkań na cele mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia z VAT (zał. nr 4 poz. 4 do ustawy o VAT). Nie ma tutaj znaczenia, że najemcą jest firma, a nie osoba fizyczna. Zakwalifikowanie danej czynności najmu jako zwolnionej lub opodatkowanej zależy od celu wynajmu. Wynajem lokalu mieszkaniowego na cele niemieszkalne podlega opodatkowaniu VAT.
W Państwa przypadku wynajem ma cele mieszkaniowe, a więc usługa ta podlega zwolnieniu z VAT. W związku z tym na fakturze w pozycji stawka podatku powinno być wpisane „zw”. W przypadku gdy na fakturach otrzymywanych przez Państwa firmę usługa wynajmu jest opodatkowana stawką VAT 22%, to nawet gdyby zakup ten był związany ze sprzedażą opodatkowaną i tak odliczenie VAT nie będzie przysługiwało. Nie przysługuje bowiem prawo do odliczenia VAT z faktur, które dokumentują transakcje niepodlegające opodatkowaniu, zwolnione lub nie dokumentują żadnej faktycznej czynności (§ 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).
Przykład
Spółka z o.o. ABC odliczała w okresie od czerwca do października 2004 r. VAT z faktur dokumentujących najem na cele mieszkalne, na których wykazywano podatek VAT (stawka 22%). W wyniku kontroli organów skarbowych przeprowadzonych u obu podmiotów zakwestionowano odliczenie VAT przez spółkę z tych faktur, co spowodowało powstanie zaległości podatkowej i wymierzenie sankcji. Natomiast wynajmujący, mimo że czynność ta była zwolniona z VAT, jest zobowiązany do zapłaty 22% VAT. Podatnik, który wykaże kwotę podatku, jest bowiem zobowiązany do jej zapłaty (art. 108 ustawy o VAT). Nie przysługuje mu również prawo do wystawienia faktur korygujących za okres objęty kontrolą, w którym zakwestionowano błędne rozliczanie VAT z tytułu najmu.
Joanna Dmowska
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97 poz. 971; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2705


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Foryś

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »