| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dofinansowanie do biletów stanowi przychód dla pracownika

Czy dofinansowanie do biletów stanowi przychód dla pracownika

Dopłacamy naszym pracownikom 50% wartości do biletu miesięcznego komunikacji miejskiej. Bilety są przez nich wykorzystywane zarówno podczas wykonywania obowiązków służbowych, jak i w celach prywatnych. Czy tego rodzaju dofinansowanie stanowi dla pracownika przychód?

W art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czytamy, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Przewiduje się jednak wyjątek od tej zasady, zgodnie z którym nie stanowią przychodu pracownika wydatki poniesione przez pracodawcę na dofinansowanie biletów, które są wykorzystywane przez tego pracownika tylko i wyłącznie podczas wykonywania przez niego obowiązków służbowych.
Wynika z tego, że jeżeli bilet miesięczny komunikacji miejskiej został w połowie sfinansowany przez pracodawcę, a pracownik wykorzystuje go zarówno podczas wykonywania obowiązków służbowych, jak i w celach prywatnych, to wartość tego świadczenia stanowi dla tego pracownika przychód ze stosunku pracy.
Magdalena Jabłecka
Podstawa prawna
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »