| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można sporządzić korektę, jeśli kontrahent nie uregulował należności

Czy można sporządzić korektę, jeśli kontrahent nie uregulował należności

Moja firma zajmuje się budową, a następnie wynajmowaniem pomieszczeń biurowych innym podmiotom gospodarczym. Za usługę najmu i dodatkowe opłaty za zużycie wody, energii itd. wystawiamy faktury VAT. Niektórzy klienci okazali się nierzetelni i nie uregulowali wszystkich należności wynikających z wystawionych dla nich faktur VAT. Teraz nie mamy już możliwości wyegzekwowania od nich tych płatności. Czy w tej sytuacji możemy sporządzić korekty faktur VAT, a następnie korekty deklaracji podatkowych VAT-7?

Na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Jeśli podatnik otrzymał zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem są również kwoty otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszone o przypadający od nich podatek. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.
Obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Wynika z tego, że wysokość podstawy opodatkowania nie jest uzależniona od kwot faktycznie uzyskanych od nabywcy. Według omówionego przepisu podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży.
Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Z listu Czytelnika należy wnioskować, że z tytułu wykonania usługi najmu wystawił dla poszczególnych nabywców faktury, i na ich podstawie odprowadził podatek VAT. Niestety, płatności wynikające z faktur nie zostały w całości uregulowane przez nabywcę usługi. W takiej sytuacji podatnik zapłacił podatek wynikający z faktury, ale faktycznie kwota tego podatku łącznie z pozostałą wartością faktury nie została uregulowana na rzecz podatnika przez nabywcę usługi. Powstaje zatem pytanie, czy podatnik może w tym przypadku sporządzić korekty faktur i jednocześnie skorygować rozliczenie VAT.
Zasady wystawiania faktur oraz faktur korygujących regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia podatnicy mają obowiązek sporządzać korekty faktur m.in. w przypadku udzielonych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) oraz w sytuacji, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK